Żandarmeria Wojskowa. Jakie tak naprawdę ma prawa?

Aktualności
Żandarmeria Wojskowa. Jakie tak naprawdę ma prawa?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z wprowadzeniem rozporządzenia przez premiera Mateusza Morawieckiego, żołnierze Żandarmerii Wojskowej są zobligowani do pomocy policjantom w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Co to oznacza w praktyce? Jakimi uprawnieniami dysponują żołnierze?

Według zasad – kontroli drogowych mogą dokonywać wyłącznie policjanci. W ramach kontroli policjant może m.in. legitymować uczestników ruchu, wydawać im wiążące polecenia co do sposobu korzystania z drogi i z pojazdu, sprawdzania dokumentów pojazdu i weryfikowania ich z danymi zawartymi w bazie CEPiK. Pełną listę uprawnień możecie znaleźć w art. 129 Prawa o ruchu drogowym.

Co ciekawe, uprawnienia Żandarmerii Wojskowej w ruchu drogowym są o wiele bardziej ograniczone w kwestii przedmiotowej. Kontrole przeprowadzone przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej mogą dotyczyć wyłącznie kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i żołnierzy pełniących aktywną służbę wojskową poruszających się pojazdami prywatnymi. Zaś, jeśli chodzi o zakres uprawnień to jest on taki sam, jak uprawnienia policjantów względem cywili.

(fot. Żandarmeria Wojskowa)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*