O co musi zadbać nowy właściciel auta?

O co musi zadbać nowy właściciel auta?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli dopiero nabyłaś auto, koniecznie będzie przeprowadzenie kilku formalności, by bezpiecznie i legalnie poruszać się nim po drodze. Najważniejsze jest ubezpieczenie, rejestracja i konserwacja samochodu. 

Ubezpiecz samochód

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić ubezpieczenie oc i zapoznać się z ofertami. Chcesz nie tylko porównać firmy, zakres i ceny, ale także upewnić się, że samochód, który planujesz kupić, mieści się w Twoim budżecie. Składki ubezpieczeniowe zależą od wielu czynników, takich jak wiek i wartość samochodu, Twój wiek, historia prowadzenia pojazdu itd. 

Uzyskaj numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) nowego samochodu i przekaż go swojemu agentowi ubezpieczeniowemu, aby uzyskać dokładną wycenę. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, łatwo będzie upewnić się, że jest on ubezpieczony, zanim odwieziesz go do domu. Większość dealerów nie pozwoli Ci odjechać samochodem, dopóki nie zobaczą dowodu ubezpieczenia. Nie będziesz też mogła zarejestrować samochodu bez dowodu, że jest on ubezpieczony. Aby ułatwić sobie wybór ubezpieczyciela, sprawdź kalkulator oc.

Zarejestruj samochód

Aby legalnie poruszać się po drogach publicznych, samochód musi być zarejestrowany. Na szczęście, jeśli kupujesz nowy lub używany samochód od dealera, zazwyczaj zajmie się on formalnością przynajmniej tymczasowej rejestracji, zanim opuścisz salon. Usługa zostanie uwzględniona w opłatach, które uiszczasz przy zakupie samochodu. 

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Jest to krok, który przez wiele osób może zostać pominięty. Jednak nowy pojazd to poważna inwestycja, dlatego ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Chociaż prawdopodobnie nie musisz czytać instrukcji obsługi od deski do deski, warto ją dokładnie prześledzić wzrokiem w poszukiwaniu kluczowych informacji.

W wielu przypadkach informacje o pojeździe można również znaleźć w Internecie. Nie tylko większość instrukcji dla właścicieli pojazdów jest dostępna online, ale istnieje także wiele innych zasobów dostępnych dla kierowców za pośrednictwem różnych forów i witryn dla entuzjastów. Może się to okazać szczególnie pomocne, jeśli kupujesz używany samochód, do którego nie ma instrukcji obsługi.

Dbaj o rutynową konserwację

Wszystkie samochody wymagają regularnej konserwacji. Jeśli wykonałaś poprzedni krok, powinnaś znaleźć informacje w instrukcji obsługi lub w Internecie. Nowy samochód nie musi od razu wymagać konserwacji. Jednak ważne jest, aby zanotować, aby o tym nie zapomnieć. Sporządź listę wymaganych prac konserwacyjnych i ich terminów. Następnie umieść przypomnienia w kalendarzu i śledź przebyte kilometry.

Kiedy kupujesz używany samochód od dealera, jego konserwacja powinna być wykonana na bieżąco. Sprzedawca powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą samochodu. Jeśli kupujesz od prywatnego sprzedawcy, trudno jest mieć pewność, że samochód był odpowiednio konserwowany. 

Zakładając, że dealer lub prywatny sprzedawca nie dostarczy Ci szczegółów ani zapisów przeglądów, będziesz musiała zgadywać lub skonsultować się z mechanikiem i upewnić się, że wszystkie regularne czynności konserwacyjne były lub muszą być wykonane. Zapewni to bezpieczeństwo Tobie i innym użytkownikom drogi.

Dokonaj niezbędnych napraw

Jeśli samochód jest nowy, nie będzie potrzeby dokonywania żadnych napraw. Sprzedawca powinien zająć się wszelkimi kwestiami w tym zakresie przed odebraniem pojazdu. Jeśli pojazd jest używany, konieczne mogą być naprawy lub nie. Pamiętaj, by przed zakupem zabrać samochód do przeglądu. 

Jeśli występują problemy kosmetyczne, musisz zdecydować, czy chcesz je naprawić. Jednak problemy mechaniczne należy rozwiązywać tak szybko, jak to możliwe, w przeciwnym razie mogą one prowadzić do bardziej kosztownych problemów w przyszłości. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*