Nauka jazdy motocyklem – od czego powinnaś zacząć?

Nauka jazdy
Nauka jazdy motocyklem – od czego powinnaś zacząć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Naukę jazdy motocyklem warto zacząć od przepisów ruchu drogowego, następnie przejść do formalności związanych z egzaminem. Po zdaniu części teoretycznej należy postawić na kurs praktyczny. O czym jeszcze pamiętać, zaczynając przygodę z motocyklem?

Chcemy krok po kroku wyjaśnić Ci, jak zacząć przygodę z motocyklem. Może myślisz, że warto zacząć od zakupu pierwszego jednośladu? Z pewnością tak, ale tylko wtedy, gdy jest to skuter (może być ten z dodatkową zabudową). Mocniejsza maszyna to konieczność zdania prawa jazdy kategorii A. Jeśli Twoim celem jest jazda na motocyklach o pojemności większej niż 125 ccm, sprawdź ten artykuł! Opiszemy w nim krok po kroku wszystkie niezbędne czynności, jakie muszą zostać wykonane przed egzaminem i po nim, napiszemy nawet, w co się ubrać na pierwsze i kolejne jazdy!

O czym pamiętać przed przystąpieniem do części praktycznej nauki jazdy?

Zaczniemy od pierwszych kroków, a dokładniej od badania lekarskiego, które jest niezbędne do przystąpienia do dalszych części. Postaw na lekarza, który ma pozwolenie na badanie przyszłych kierowców. Kolejny krok to zrobienie zdjęcia do prawa jazdy i udanie się do lokalnego Wydziału Komunikacji, gdzie wyrobisz Profil Kandydata na Kierowcę. Jeśli zdawałaś egzamin na prawo jazdy kategorii B, nie będziesz miała z tym problemu. Pozwól jednak, że przypomnimy, co dokładnie jest niezbędne, kiedy wybierasz się do urzędu.

  • pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego, jeśli nie ukończyłaś 18 lat,
  • aktualne zdjęcie,
  • ważny dokument tożsamości,
  • ksero prawa jazdy (jeśli takie już posiadasz)
  • wniosek o wydanie prawa jazdy kat. A (ten otrzymasz jednak w urzędzie, możesz go również pobrać na tej stronie: Wniosek o wydanie prawa jazdy (obywatel.gov.pl).

Kurs prawa jazdy kategorii A – jak wygląda?

Tak naprawdę są dwie możliwości, o których warto napisać. Według nas, jeśli masz prawo jazdy kategorii B, lepiej wybrać opcję pierwszą, jeżeli jednak pierwszy raz przystępujesz do egzaminu na jakiekolwiek prawo jazdy, postaw na opcję drugą.

Sposób I

Pierwsza to możliwość nauki przepisów na własną rękę. Bez dwóch zdań lepszy wybór, kiedy te przepisy już znasz, musisz jedynie uaktualnić wiedzę i nauczyć się myśleć jak kierowca motocykla. Kiedy Twoja wiedza jest już wystarczająca, podchodzisz do państwowego egzaminu teoretycznego. Robisz to po prostu na własną rękę, zanim w ogóle przejdziesz do kursu praktycznego. 

Możesz dzięki temu oszczędzić przede wszystkim czas, uczyć się w domu, a nie na zajęciach teoretycznych. Kiedy zdasz teorię na własną rękę przechodzisz do kursu praktycznego, który trwa 20 godzin oraz wykładów z pierwszej pomocy, które trwają 4 godziny.

Sposób II

Druga opcja to odbycie pełnego kursu teoretycznego już w Szkole Jazdy, gdzie oferowana jest nauka jazdy motocyklem. Tam czekają na Ciebie cztery godziny wykładów, 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wariancie nie ma możliwości zdawania teorii czy praktyki przed ukończeniem całego kursu. Niemniej jednak jest to na pewno dobra opcja dla początkujących. Jeśli nie czujesz się na siłach z przepisami i masz sporo czasu, postaw na tą możliwość.

Jaki strój na pierwszą i następne jazdy motocyklem?

Pamiętaj przede wszystkim o butach za kostkę, nie możesz zapomnieć też o długich spodniach czy zapinanej kurtce o odpowiednio dopasowanych rękawach. Wbrew pozorom nawet w ciepłe dni jazda na motocyklu może nie być zbyt przyjemna, gdy prędkość przekracza pewną granicę, a Ty jesteś niedostatecznie „grubo” ubrana. 

Kursanci, którzy przystępują do jazdy, muszą mieć założony kask, ochraniacze na kolana, rękawice, a także ochraniacze na łokcie. Jeśli poważnie myślisz o zakupie motocykla po kursie i zdanym egzaminie, zdecyduj się na własny strój jeszcze przed pierwszą jazdą. Bez dwóch zdań komfort z jazdy będzie większy, wszystko za sprawą odpowiednio dopasowanych elementów ubioru.

Oczywiście nad pierwszymi i następnymi jazdami na kursie będzie czuwał doświadczony kierowca motocykla, który ma uprawnienia do tego, aby mówić Ci, jak masz prowadzić jednoślad. Z pewnością po kilkunastu godzinach praktycznej nauki Twoja jazda będzie wyglądać dobrze. Nie jest to takie trudne, jak z pozoru może wyglądać.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*