Jak zająć dziecko w podróży?

W drodze
Jak zająć dziecko w podróży?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Długa podróż z dzieckiem w aucie jest wyzwaniem dla niejednego rodzica. Dzieciaki szybko nudzą się drogą i wymagają naszej uwagi lub zajęcia, jednak nie chcemy uciekać się do dawania dziecku telefonu czy tableta. Oto kilka sposobów na to, jak zająć dziecko w podróży.  

Gry i zabawy słowne   

To najprostszy, ale też najbardziej wymagający od nas sposób na nudę w aucie. Do gier słownych nie potrzebujemy żadnego sprzętu, planszy czy miejsca do grania, wystarczy nasza kreatywność. Takie gry sprawdzą się zarówno przy małych dzieciach, jak i przy młodych nastolatkach, musimy tylko odpowiednio dobrać poziom ich trudności. To świetne rozwiązanie dla dzieci z chorobą lokomocyjną, dla których czytanie lub oglądanie obrazków w aucie mogłoby tylko nasilić objawy. Skupienie się na grze może pomóc dziecku ignorować męczące mdłości. 

W jakie gry słowne możemy pograć z naszymi dzieciakami w aucie?  

  • Rymy – podajecie sobie nawzajem słowa, do których druga osoba musi znaleźć 5 rymów. To fajny sposób na rozwijanie słownictwa i rozwijanie kreatywności u dzieci. 
  • O kim myślę? – to gra, w której jedna osoba wymyśla sobie postać, może to być prawdziwa osoba lub postać z książki, gry czy bajki, a przeciwnik musi zgadnąć w 10 pytaniach na tak lub nie, o kim myślisz. Ta gra sprawdzi się nawet dla najmłodszych dzieci. 
  • Co widzę? – działa podobnie, co poprzednia gra, jednak tym razem gracze wybierają sobie jakiś punkt na trasie, który muszą opisać przeciwnikowi. Na przykład: to, co widzę, jest duże, szerokie, zielone, jest tego dużo i ma różowe kwiatki. Pasażerowie muszą zgadnąć, że chodzi o jabłonie w mijanym przez Was sadzie.    

Gry do samochodu  

W sklepach możemy znaleźć ogromną ofertę gier samochodowych. Charakteryzują się małym rozmiarem i designem, który pozwala na granie w warunkach jazdy. Plansze są stabilniejsze, tak że można grać na nich nawet kiedy samochód jest w ruchu.

Gry samochodowe, to jednak nie tylko planszówki. W Internecie aż roi się od gier i zagadek logicznych – czyli małych, poręcznych układanek, które wymagają czasem naprawdę sporego skupienia. Przykładem takiej gry logicznej, jest wszystkim znana kostka rubika. Sklep Speedcube.pl specjalizuje się właśnie w najróżniejszych układankach logicznych. W tym sklepie przekonasz się, że kostka rubika wcale nie musi być nudna!

Audiobooki    

Sposobem na nudę tych najmłodszych i tych nieco starszych mogą być też audiobooki i słuchowiska. Słuchanie opowieści to bardzo rozwijające zajęcie dla dziecka. Jeśli chcesz zapewnić sobie spokój i możliwość pełnego skupienia się na drodze, a jednocześnie stawiasz na intensywny rozwój dziecka – słuchanie bajek będzie idealną rozrywką. To wartościowe zajęcie dla najmłodszych, które rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne. Istnieje oczywiście ryzyko, że teraz już przy każdej podróży będziemy po dziesięć razy słyszeć słuchowisko „Czerwonego kapturka”, ale na takie przypadki też są sposoby.   

Zabawy plastyczne 

Jeśli nie traktujesz swojego samochodu, jak świętości lub już pogodziłeś się z tym, że idealnie czyste auto nie jest dla rodziców, możesz pozwolić swojemu dziecku na zabawy kreatywne podczas jazdy. W wielu miejscach można kupić specjalne stoliczki, montowane na siedzeniach, które umożliwiają dziecku wykonywanie w samochodzie prac plastycznych. Najbezpieczniejsze dla tapicerki będą oczywiście kredki ołówkowe, ale jeśli nie boisz się ryzyka, dziecko na pewno na długi czas zajmie też plastelina, naklejanki albo mazaki do tablic suchościeralnych, którymi dzieci będą mogły rysować po szybie.   

Długie podróże z dzieckiem są możliwe i wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem ani wydarzeniem, spędzającym sen z oczu. Dzięki kilku łatwym trickom, umilisz czas w samochodzie wszystkim pasażerom. Nieważne czy gry będą słowne, planszowe czy logiczne, czy w głośnikach będzie brzmiał audiobook czy muzyka, podróż z takimi rozrywkami może być naprawdę przyjemna!  

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*