Szukasz idealnych opon do swojego samochodu, ale zupełnie nie wiesz, na jakie oznaczenia warto zwracać uwagę? Trafiasz na skrót Run Flat i zastanawiasz się, co oznacza, a także, czy tego rodzaju opony są warte uwagi? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze.
Opony Run Flat były produkowane już przed drugą wojną światową. Run Flat to specjalna technologia, dzięki której opony wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją i ściankami bocznymi. Dzięki temu opona nawet po stracie ciśnienia jest w stanie utrzymać ciężar samochodu i pozwala na jazdę z prędkością 80 km/h na dystansie 80 kilometrów.
To bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu producentów. Jest bardzo wygodne i praktyczne. Bezpieczeństwo i komfort jazdy na tych oponach są zapewnione, przez co wielu kierowców zastanawia się, czy warto zdecydować się na zamontowanie ich w swoim samochodzie. Warto jednak wiedzieć, że jak przy każdym produkcie, tak i w ich przypadku notowane są również wady, o których warto wiedzieć.
Do zalet opon Run Flat można z pewnością zaliczyć brak ryzyka, że po nagłym ich przebiciu samochód straci przyczepność, a kierowca kontrolę nad samochodem. Dodatkowo nie trzeba natychmiast się zatrzymywać, przecież nie zawsze jest na to miejsce. Spokojnie dojedziemy na postój, gdzie w bezpiecznych warunkach możliwa będzie wymiana opony. Wyróżniają się też większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Istnieje jednak kilka wad, z którymi warto się zapoznać, zanim zdecydujesz się na kupienie zestawu opon Run Flat. Po pierwsze, są często droższe od tradycyjnych modeli. Dodatkowo jazda na nich jest uciążliwa, ponieważ gorzej tłumią nierówności i hałas. Ich sztywna i twarda powierzchnia nie jest odporna na szybkie ścieranie, przez co bardzo szybko się zużywa. Po jej zniszczeniu trzeba się liczyć z tym, że nie każdy serwis wulkanizacyjny zdecyduje się na jej naprawienie.
Zanim zdecydujesz się na założenie opon Run Flat, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta. Powinny znaleźć się tam informacje na temat tego, jak prawidłowo je użytkować. Warto wiedzieć, że są to opony, które można pompować azotanem. Jednak nie każdy producent dopuszcza takie działania. Ciśnienie w oponach należy dostosować do zaleceń producenta, by ogumienie działała sprawnie i długo.
Tego rodzaju ogumienie sprawia, że w samochodzie musi być zamontowany czujnik ciśnienia powietrza w kołach. Jeśli go nie będzie, kierowca może nawet nie zorientować się, że pojawił się jakiś problem. Dodatkowo auto powinno być dobrze do nich dostosowane. Opony powinny być montowane jedynie przez profesjonalistę. Montowanie ich w domu przy użyciu nieprofesjonalnych narzędzi może doprowadzić do zniszczenia ich boku. Jeśli opona po przebiciu będzie naprawiana, to warto pamiętać, że po kolejnym przebiciu jej zasięg znacząco się zmniejszy.
Ogumienie tego rodzaju dostosowane jest do określonych samochodów. Jeśli auto fabrycznie było produkowane właśnie na takich oponach, to lepiej nie zmieniać ich na inny typ, ponieważ to może doprowadzić do zmiany właściwości w czasie jazdy. Dodatkowo przy zakładaniu tych opon na samochody, do których nie zostały przeznaczone, powinniśmy zwracać uwagę na wielkość felgi i często kontrolować ciśnienie. Mimo naszej uważności, takie działanie wciąż może negatywnie wpływać na komfort jazdy i zachowanie samochodu przy dużych prędkościach.
Wiedząc już tyle na temat opon Run Flat możesz samodzielnie określić, czy są warte Twojej uwagi, a także czy nadają się do samochodu, którym się poruszasz.
(fot. pixabay.com)