Szalejące upały. Pamiętajmy, by nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt

Szalejące upały. Pamiętajmy, by nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego roku słyszymy o kolejnych tragicznych, i często śmiertelnych, przypadkach pozostawienia pociech lub zwierząt wewnątrz samochodu podczas piekielnych upałów. Pamiętajmy o tym, że auta nagrzewają się o wiele szybciej a temperatura wewnątrz może być nawet o 20 stopni wyższa…

Według ostatnich badań, zdrowa, dorosła osoba pozostawiona podczas trzydziestostopniowego upału w zamkniętym samochodzie po 45 minutach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. W przypadku dzieci, osób starszych, czy też zwierząt, nawet kilka minut zamknięcia może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy o tym, by, oddalając się od samochodu nawet na minutę, zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia i nie dopuscić do tego, by dzieci i zwierzęta pozostały bez opieki. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie, także za kółkiem.

Przy temperaturze powietrza równej 36 stopni, wnętrze pozostawionego w słońcu samochodu nagrzewa się w ciągu godziny do ponad 60 stopni, a temperatura deski rozdzielczej może osiągnąć nawet 80 stopni Celsjusza! Jednocześnie, maksymalna temperatura, z którą może pracować ludzki mózg to 45 stopni. To wszystko sprawia, że samochód może okazać się śmiertelną pułapką.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*