Zakaz przemieszczania się – czyli chaos informacyjny na 10 dni przed kwarantanną

Zakaz przemieszczania się – czyli chaos informacyjny na 10 dni przed kwarantanną
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ponowne wprowadzenie „narodowej kwarantanny” w dniach od 28 grudnia do 17 stycznia wywołało wiele kontrowersji. Najwięcej wątpliwości wśród Polaków wzbudza sylwestrowy zakaz przemieszczania się. Sprawdzamy, co dokładnie mówią przepisy.

Oficjalny komunikat rządu informuje o wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych między innymi z działalnością galerii handlowych i obiektów hotelowych. Warto przypomnieć, że nowe zasady będą obowiązywały do końca zimowej przerwy szkolnej – 17 stycznia. Zakaz poruszania się ma obowiązywać w sylwestra, między godziną 19:00 i 6:00.

Zmotoryzowani pytają: a co jeśli zachoruje mi dziecko? Czy będę mogła jechać z nim do lekarza? Choć nie znamy jeszcze treści rozporządzenia, to możemy bazować na konferencji prasowej. Ta wskazuje, że będzie to tzw. wyjątek. Ile tych wyjątków zobaczymy i czy policja będzie kontrolowała samochody? Tego nie wiemy.

Jak się okazuje, najnowsze rewelacje rządzących nie mają żadnych podstaw prawnych, a ich jedynym efektem jest wywołanie chaosu informacyjnego. Rozporządzenie o którym mówili rządzący obecnie jest na etapie przygotowawczym, a więc nie podjęto prac administracyjnych mających na celu wprowadzenie przepisów w życie.

Przypomnijmy na koniec raz jeszcze – rządzący nie zdefiniowali jasno wyjątków od zakazu przemieszczenia, jednak można przypuszczać, że będą do nich należeć sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia.

(Photo by Nagatoshi Shimamura on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*