Assistance dla aut powyżej 15 lat – czy warto?

Assistance dla aut powyżej 15 lat – czy warto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Towarzystwa ubezpieczeniowe oprócz standardowej polisy OC oferują wiele ciekawych pakietów, które mogą być dla nas pomocne w razie awarii na trasie. Do tego grona można zaliczyć assistance. Czy warto wykupić ten rodzaj ubezpieczenia dla samochodu powyżej 15 lat?  

OC obowiązkowe

Każdy, kto kiedykolwiek wszedł w posiadanie pojazdu, był równocześnie zobowiązany do opłacenia składki odpowiedzialności cywilnej. Według polskiego prawa, bez posiadania ważnej tego typu polisy nie można poruszać się po drogach publicznych. OC, w przypadku zdecydowanej większości pojazdów musi być opłacone na rok. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, na przykład grupa samochodów zabytkowych, których właściciele mogą ubezpieczyć je krótkoterminowo, wtedy kiedy rzeczywiście użytkują pojazd, a nie w momencie, kiedy go garażują lub ukazują jako element wystawy. W tym przypadku ubezpieczenie nie może być jednak wykupione na mniej niż na 30 dni.

OC to jedyne ubezpieczenie pojazdu, które jest w naszym kraju obowiązkowe. W ofercie firm ubezpieczeniowych możemy znaleźć też wiele innych pakietów, które mogą nam w pewnych sytuacjach zdecydowanie ułatwić życie.

Rodzaje ubezpieczeń

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tak zwane AutoCasco. Jest to kompleksowe ubezpieczenie, które chroni nasz pojazd przed różnego rodzaju nieprzewidzianymi zdarzeniami. W zależności od ceny pakietu zaliczają się do nich wypadki i kolizje z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy innymi przedmiotami, uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub warunki atmosferyczne (m.in. przez powodzie, huragany, grad czy uderzenie pioruna), a także kradzieże pojazdu lub ich usiłowanie oraz pożar czy wybuch. Dzięki AC, w przypadku uszkodzenia samochodu w wyniku takich czy innych zdarzeń, ubezpieczyciel pokryje nam koszty jego naprawy.

Innym popularnym dodatkiem jest NNW. Ubezpieczenie to przewiduje odszkodowanie w przypadku doznania przez kogokolwiek z jadących pojazdem, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub na wypadek śmierci. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to tylko ubezpieczenie komunikacyjne, a ogólne, może z niego skorzystać praktycznie każdy. Również form tego typu polisy jest całe mnóstwo.

Kolejną bardzo ciekawą i popularną formą ubezpieczenia jest assistance, które może oszczędzić nam wielu kłopotów, kiedy wyruszymy w trasę. Każdego roku korzysta z niego kilka milionów polskich kierowców.

Często firmy ubezpieczeniowe oferują wszystkie te polisy w jednym pakiecie, co dla osób przejeżdżających rocznie dziesiątki tysięcy kilometrów może okazać się dobrym rozwiązaniem. Najkorzystniejsze oferty można znaleźć na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/

Assistance – dla kogo?

Assistance jest rodzajem ubezpieczenia dobrowolnego, które może wykupić każdy kierowca. Jest ono przydatne, w momencie, kiedy w trasie spotka nas nieprzewidziana sytuacja. W zależności od wykupionego pakietu możemy liczyć na przykład na naprawę pojazdu w razie awarii czy kolizji, zapewnienie auta zastępczego, holowanie, pomoc przy wymianie koła lub gdy zabraknie paliwa, a nawet noclegi dla kierowcy i pasażerów.

Samochody starsze

Czy assistance opłaca się w przypadku, kiedy nasz samochód liczy sobie już kilkanaście lat? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno warto pomyśleć o wykupieniu tej polisy, w przypadku kiedy starszy samochód jest naszym podstawowym środkiem transportu. Wraz z wiekiem pojazdu, z reguły rosną niestety też ceny ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że im starszy pojazd, tym większa awaryjność i prawdopodobieństwo wypadku. Więcej porad na stronie: https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ubezpieczenie-assistance-dla-starego-samochodu-jak-znalezc/ 

Zdjęcie główne: Scott Graham/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*