Czy ubezpieczenie AC starego pojazdu się opłaca?

Czy ubezpieczenie AC starego pojazdu się opłaca?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie AC cieszy się coraz większą popularnością. Zabezpieczenie pojazdu przed zdarzeniami losowymi sprawia, że każdy właściciel auta może poczuć się pewniej. 

Zastanawiasz się, czy możesz ubezpieczyć tak również swój samochód? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się, jaki stosunek mają ubezpieczalnie nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Czy istnieje maksymalny wiek samochodu dla autocasco?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale kierowcy na świecie i w Polsce najczęściej decydują się na zmianę pojazdu, kiedy auto osiąga wiek plasujący się w przedziale dziesięć– piętnaście lat. W Polsce wiek samochodów jest nieco wyższy, niż w pozostałych krajach europejskich, o czym warto pamiętać. 

Po upływie około dziesięciu lat części eksploatacyjne w pojeździe stracą na jakości i wiele z nich wymaga wymiany. Przez to zmniejsza się sprawność pojazdu. Nie można zapomnieć, że na to też wpływ na wartość samochodu. Im starszy, tym mniej jest wart. Te wszystkie aspekty sprawiają, że wiele ubezpieczalni nie oferuje swoim klientom ubezpieczenia autocasco dla starych pojazdów. 

Jeśli więc chcesz się o nie ubiegać, możesz mieć pewne trudności z wybraniem dla siebie odpowiedniej oferty. Przekonaj się w kolejnej części artykułu, jakie AC możesz wykupić, jeśli Twój samochód ma więcej niż dziesięć lub piętnaście lat.

AC dla samochodów zabytkowych

Istnieje pewna granica, której trzymają się niemal wszystkie ubezpieczalnie. Tą granicą jest wiek samochodu, który po przekroczeniu piętnastu lat może nie otrzymać ubezpieczenia autocasco. Firmy ubezpieczeniowe uważają, że ubezpieczenie takiego pojazdu nie jest opłacalne, ponieważ w przypadku wypadku lub kradzieży odszkodowanie, jakie byłoby wypłacone właścicielowi, znacząco przekroczyłoby wartość pojazdu.

Dodatkowo części w takich autach zazwyczaj są już w bardzo złym stanie, więc ich wymiana na nowe według ubezpieczalni byłaby zbyt dużym wzbogaceniem się kierowcy. Wydawać się to może absurdalne, ale niektóre firmy określają granicę wieku na dziesięć lat. Chociaż nadal zdarza się to częściej w krajach europejskich, to coraz więcej przedsiębiorstw na terenie Polski również decyduje się na takie posunięcie.

To więc oznacza, że zdobicie autocasco nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Kiedy jest to możliwe? Niektóre osoby decydują się na wykupienie takiego ubezpieczenia już wcześniej i wtedy firma oferująca AC zmuszona jest do przedłużenia umowy bez względu na wiek pojazdu.

Warto również wiedzieć, że istnieją firmy, w których oferowane jest mini autocasco, gdzie usługi są ograniczone, a co więcej, wymaga się wkładu własnego właściciela pojazdu. 

Określenie wkładu własnego następuje podczas podpisywania umowy. To oznacza, że w razie wypadku, uszkodzenia pojazdu i jego naprawy właściciel musi dokładać określoną kwotę z własnej kieszeni. Resztę kosztów pokrywa firma ubezpieczeniowa. Zazwyczaj odszkodowanie wypłacane jest w przypadku kradzieży, spłonięcia, zalania lub uszkodzenia pojazdu przez warunki atmosferyczne.

Czy warto zdecydować się na AC dla starego samochodu?

Wiedząc już, co czeka na Ciebie w ubezpieczalniach AC jako kierowcę samochodu starszego, możesz określić czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Zdaniem osób, które zdecydowały się na mini autocasco, jest to najlepsze posunięcie, ponieważ można naprawdę wiele zaoszczędzić w razie problemu i konieczności wymiany lub kradzieży samochodu.

Warto jednak zapoznać się z ofertami różnych firm, by móc wybrać dla siebie taką, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania i będzie dla Ciebie korzystna.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*