Bezpieczna wymiana koła na drodze szybkiego ruchu – poradnik

Bezpieczeństwo
Bezpieczna wymiana koła na drodze szybkiego ruchu – poradnik
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana koła w samochodzie to czynność, która wymaga nie tylko umiejętności, ale także zachowania ostrożności. To szczególnie ważne, gdy poruszamy się po autostradzie bądź drodze ekspresowej. 

Co to jest droga szybkiego ruchu?

Do tak zwanych dróg szybkiego ruchu zaliczamy autostrady oraz drogi ekspresowe. Ograniczenie dla samochodów osobowych na autostradach to 140 km/h, natomiast na „ekspresówkach” – 120 lub 100 km/h w zależności od tego, czy jezdnia jest dwupasmowa, czy jednopasmowa.

Większość kierowców nie trzyma się ściśle tych zasad, więc rzeczywista prędkość pojazdów na drogach jest wyższa średnio o 15 km/h. Przy takiej szybkości nagłe zatrzymanie pojazdu może być bardzo niebezpieczne. Droga hamowania znacznie się wydłuża, a kierowcy mają mniej czasu na odpowiednią reakcję. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne będzie zjechanie na boczny pas awaryjny – jedną z nich jest wymiana koła w samochodzie. Aby podjąć się tego zadania, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Podpowiadamy, jak wykonać to bezpiecznie i sprawnie.

Odpowiedni stan opon to klucz do bezpieczeństwa na drodze

Jazda na uszkodzonych oponach może mieć fatalne skutki. Koła samochodu narażone są na deformacje, rozcięcia, pęknięcia, przedziurawienia i wiele innych usterek. Najczęstszym powodem takich problemów jest uszkodzenie nawierzchni lub nieumiejętne pokonanie przeszkody.

Uszkodzone opony stają się ogromnym problemem, gdy poruszamy się drogą szybkiego ruchu. W każdym momencie mogą zacząć tracić powietrze, co przy dużych prędkościach może skutkować niebezpiecznym wypadkiem. Pierwsze symptomy zbyt niskiego ciśnienia w kołach to ospała praca pojazdu, ściąganie auta w stronę z nienapompowanym kołem oraz nad- lub podsterowność na zakrętach.

Jak prawidłowo wymienić opony na drodze szybkiego ruchu?

  1. Włącz światła awaryjne

Aby wymiana koła w samochodzie przebiegła sprawnie i – co najważniejsze – bezpiecznie, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest włączenie świateł awaryjnych. Będą one jednoznacznym sygnałem dla innych kierowców, że mamy jakiś problem, dzięki czemu będą mogli zachować szczególną ostrożność, przejeżdżając obok nas.

  1. Zjedź na pas awaryjny

Kolejnym krokiem jest zjechanie na pas awaryjny. Należy zrobić to łagodnie i unikać gwałtownych manewrów. Po upewnieniu się, że jesteśmy bezpieczni i nie zagrażamy innym kierowcom, należy wyjść z samochodu – najlepiej od strony barierek, a nie pasa ruchu. Kierowcy znajdujący się na prawym pasie mogliby się przestraszyć naszego nagłego wyjścia i odbić w stronę lewego pasa. Pasy awaryjne nie są zbyt szerokie, dlatego należy zachować ostrożność. 

  1. Oznacz miejsce postoju

Bardzo ważnym elementem całego zdarzenia jest odpowiednie oznaczenie miejsca postoju. Służy do tego specjalny trójkąt ostrzegawczy, w który powinien być wyposażony każdy samochód. Trójkąt odblaskowy na drodze szybkiego ruchu umieszczamy w odległości co najmniej 100 metrów za uszkodzonym pojazdem. 

  1. Przystąp do wymiany koła

Kiedy miejsce zostanie prawidłowo oznaczone i zabezpieczone, możemy przystąpić do wymiany koła. W przypadku poważniejszej usterki konieczne może być także wezwanie odpowiednich służb. Koło można wymienić na zapasowe bądź dojazdowe – czym różnią się te dwa warianty?

Różnice między kołem zapasowym a dojazdowym

Zarówno koło zapasowe, jak i dojazdowe doskonale sprawdzi się podczas nieprzyjemnych sytuacji, w których uszkodzona zostanie opona samochodu. Pozwolą nam one uniknąć kilkugodzinnego oczekiwania na pomoc drogową – zamiast tego będziemy mogli samodzielnie przystąpić do działania.

Koło zapasowe to pełnowymiarowe koło, które zazwyczaj umieszczone jest w bagażniku. Charakteryzuje się obecnością opony o standardowych wymiarach oraz felgi, stanowiąc poniekąd uzupełnienie kompletu zamontowanych kół. Takie wyposażenie samochodu umożliwia kontynuowanie jazdy jeszcze przez długi czas. Jeśli nasze opony są kierunkowe, to warto wiedzieć, że zapasowe koło będzie dobrze pasować tylko na prawą lub tylko na lewą stronę samochodu – dobrze będzie więc w miarę możliwości ograniczyć prędkość. Jeśli nasze opony są symetryczne, nie będziemy musieli się niczym martwić. 

Koło dojazdowe jako alternatywa dla koła zapasowego charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami. Nie zajmie zbyt dużo miejsca w bagażniku, dzięki czemu można je zabrać dosłownie wszędzie. Wybierając koła dojazdowe, warto zapoznać się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim maksymalna bezpieczna prędkość to 80 km/h. Należy unikać gwałtownych manewrów, takich jak nagłe hamowanie czy przyspieszanie. Ważny jest także fakt, że w jednym czasie nie może być użyta więcej niż jedna „dojazdówka”. 

Wymiana koła w samochodzie na drodze szybkiego ruchu wcale nie musi być tak straszna, jak mogłoby się z początku wydawać. Jeżeli zachowamy ostrożność oraz zapewnimy bezpieczeństwo sobie i innym, to wszystko powinno odbyć się zgodnie z planem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*