Wyprzedzanie to najbardziej niebezpieczny manewr na drodze. Jak wykonać go prawidłowo? Ważna będzie tu nie tylko znajomość przepisów, ale także odpowiednie umiejętności i właściwie wykształcone nawyki.
Wyprzedzanie w ruchu drogowym to manewr polegający na przejeżdżaniu obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wypadki spowodowane błędami przy wyprzedzaniu nie należą niestety do rzadkości i często są tragiczne w skutkach. Jak zatem prawidłowo wykonywać manewr wyprzedzania? Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie przepisów drogowych, a także umiejętności przewidywania i właściwej oceny sytuacji na drodze. Równie ważne będą zdecydowanie i szybkość w podejmowaniu decyzji.
Jedną z głównych zasad bezpiecznego wyprzedzania jest stosowanie się do obowiązujących przepisów. W większości sytuacji na drodze o tym, czy możemy wyprzedzać, poinformują nas odpowiednie znaki. Taki manewr w wielu przypadkach (choć nie wszystkich) wykluczają znaki zakazu wyprzedzania oraz podwójna linia ciągła na jezdni. Kierowcy powinni też pamiętać, że zakaz wyprzedzania obowiązuje podczas dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia oraz na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym. Nie możemy też wyprzedzać na skrzyżowaniu, chyba że wyprzedzany pojazd skręca, skrzyżowanie wyposażone jest w sygnalizację świetlną albo odbywa się na rondzie. Zakaz wyprzedzania obowiązuje też przed przejściami dla pieszych (wyjątkiem jest ruch kierowany). Warto też pamiętać, że manewr wyprzedzania wykonuje się z reguły z lewej strony, choć jest sporo wyjątków od tej zasady.
Przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu wyprzedzania kluczowa jest właściwa ocena samego kierowcy. Podstawową kwestią jest upewnienie się, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a także czy na pasie, na którym odbędzie się manewr wyprzedzania, nie pojawiła się inna przeszkoda (np. pieszy). Przed rozpoczęciem wyprzedzania koniecznie musimy się też upewnić, czy przed nami nie znajduje się skrzyżowanie, przejście dla pieszych, niebezpieczny zakręt albo wzniesienie. Kolejna równie ważna kwestia to ocena sytuacji na drodze za nami. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy pas, na którym planujemy manewr wyprzedzania, jest wolny i czy rozpoczynając wyprzedzanie, nie utrudnimy ruchu innym pojazdom (koniecznie sprawdźmy, czy pojazd za nami nie rozpoczął wyprzedzania). Oceńmy też, czy szerokość jezdni pozwala na prawidłowe wykonanie całej operacji.
Do manewru wyprzedzania należy się odpowiednio przygotować. Musimy przy tym działać bardzo szybko, by sytuacja na drodze nie zdążyła się zmienić. Sprawdźmy, ile pojazdów znajduje się przed wyprzedzanym uczestnikiem ruchu oraz upewnijmy się, że będziemy mogli bezpiecznie zakończyć manewr. Oceńmy też, czy nasz pojazd dysponuje wystarczającym przyspieszeniem do bezpiecznego zakończenia wyprzedzania. Zachowajmy sporą odległość od pojazdu, który zamierzamy wyprzedzić – pozwoli to na nabranie odpowiedniej prędkości przed rozpoczęciem manewru. Pamiętajmy też, że podczas wyprzedzania przez cały czas powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
Manewr wyprzedzania powinien trwać jak najkrócej. W tym celu powinniśmy w pełni wykorzystać możliwości naszego samochodu, nie bacząc na wysokie obroty czy większe zużycie paliwa. Im szybciej zakończymy wyprzedzanie, tym szybciej unikniemy zagrożeń związanych z tym niebezpiecznym manewrem. Zredukujmy zatem bieg i mocno wciśnijmy pedał gazu. Koniecznie pamiętajmy też o włączeniu kierunkowskazu, który poinformuje innych uczestników ruchu o naszych zamiarach. Pamiętajmy, że podczas wyprzedzania nie powinniśmy przekraczać dozwolonej prędkości. W praktyce bywa to trudne, ponieważ manewr wymaga od nas pełnego skupienia na tym, co dzieje się na drodze – spoglądanie na wskaźnik prędkości to ostatnia rzecz, o której wówczas myślimy. Równie ważne jest to, by podczas wyprzedzania działać zdecydowanie. Jeśli w trakcie rozpoczętego manewru wystąpią okoliczności zmuszające nas do jego przerwania (np. nagłe pojawienie się samochodu na naszym pasie), również nie wahajmy się ani chwili.
(fot. pixabay.com)