Jak skutecznie dbać o samochód zimą? Zobacz nasz poradnik!

Jak skutecznie dbać o samochód zimą? Zobacz nasz poradnik!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima to niełatwy czas dla kierowcy i jego samochodu. Nie chodzi tylko i wyłącznie o konieczność odśnieżania pojazdu, utrudnione warunki do jazdy czy problemy z akumulatorem. Niskie temperatury, marznący deszcz i wiatr negatywnie wpływają na stan pojazdu, dlatego ważne jest, aby szczególnie zadbać o swój samochód w tym okresie. Jak to poprawnie zrobić?

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Pierwsza czynność, o jakiej trzeba pamiętać przed spadnięciem śniegu, to… umycie auta. Może brzmi to dziwnie, ale pozwala to zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniem. Jeśli zalegający na karoserii brud zostanie pokryty kolejną warstwą błota czy śniegu, utrwali się, co za tym idzie, szczelniej „uchwyci się” lakieru. Najczęściej sytuacja ta występuje na elementach gumowych lub plastikowych.

Jeśli uważasz, że masz czas i środki na to, aby zabezpieczyć podwozie pojazdu specjalistyczną powłoką, zrób to. Pomogą Ci z tym na przykład pracownicy warsztatów detailingowych. Przed zimą zadbaj także o impregnację elementów skórzanej tapicerki. Dokup gumowe dywaniki i ustaw je pod każdym siedzeniem, zabezpiecz felgi i opony lub skorzystaj z pomocy specjalistów i zabezpiecz lakier powłoką z twardego wosku syntetycznego.

Jak dbać o auto w zimowym okresie?

Wykonałaś wszystkie opisane wyżej czynności? Spadł pierwszy śnieg? W takim razie nie zapomnij o szczotce i skrobaczce, pozwolą Ci się szybciej uporać z warstwą śniegu na samochodzie, a także lodu na szybie. Ciekawą opcją będzie także odmrażacz do szyb, mocno przyspieszy wyjazd z miejsca parkingowego do pracy czy na uczelnię. Oczywiście zimą możesz bez najmniejszego problemu wymyć samochód na myjni automatycznej, najlepiej jednak, aby temperatura była wtedy dodatnia. Mycie ręczne także wchodzi w grę, jest nawet lepszą opcją. 

Zawsze po skończonej jeździe osusz dywaniki samochodowe, po co Ci bałagan wewnątrz pojazdu? Co więcej, śnieg po chwili może przerodzić się w kałużę, a wilgoć w aucie nie jest mile widziana. Pamiętaj, aby częściej sprawdzać ciśnienie w oponach, najlepiej rób to, gdy nie są ciepłe, a więc nie po dłuższej jeździe. Trzymaj w swojej torebce odmrażacz do zamków, nie wiesz, kiedy może Ci się przydać, a z jego pomocą nie będziesz bezskutecznie szarpać klamek. Otwarcie zamarzniętego zamka jest nie tylko trudne, ale potencjalnie niebezpieczne dla całego mechanizmu. 

Jeśli każdego dnia pracujesz po 8 godzin, a samochód zostawiasz na otwartym parkingu, zainwestuj w pokrowiec na szybę, zabezpieczy ją przed zamarznięciem. Dobrze jest mieć wtedy również dodatkowe wyposażenie w bagażniku, przykładem niech będą łańcuchy, które pozwolą Ci wjechać pod stromy podjazd.

Kable rozruchowe, linka holownicza czy skrobaczka i zmiotka to oczywiście „zimowy must-have”. Jeśli naprawdę obawiasz się awarii pojazdu, szczególnie gdy będziesz jechać po zmroku i poza miastem, niech w bagażniku znajdą się także materiałowy koc, latarka, power-bank, a na przednim fotelu kubek termiczny zasilany z gniazda zapalniczki wypełniony herbatą czy kawą. Przygotuj się także na częstsze odkurzanie i czyszczenie tapicerki oraz deski rozdzielczej. Nie zapomnij też o zmianie płynu do spryskiwaczy na zimowy, zanim przyjdą pierwsze mrozy!

Zdj. główne: Cristofer Maximilian/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*