Wyjazdy z dziećmi to niemałe przedsięwzięcie, lecz wspólne poznawanie niezwykłych miejsc to prawdziwa frajda. Wyprawa w Bieszczady zawsze jest świetnym pomysłem – oto najciekawsze miejsca.
Rozpoczynając pobyt w Bieszczadach, warto złapać chwilę oddechu w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim „Knieja” w Nowosiółkach. Właściciele prezentują w swoich zbiorach faunę i florę Bieszczad. To największa tego typu ekspozycja w regionie. Wizyta w muzeum jest szansą na bezpieczne zapoznanie się z dzikimi mieszkańcami górskich szlaków, a także zaczerpnięcie fascynujących informacji zarówno o zwierzynie, jak i o historii regionu.
Niedaleko głównego budynku znajduje się ścieżka przyrodnicza, która będzie doskonałą wprawką przed zdobywaniem gór. Mali piechurzy mogą wejść na platformę widokową, z której widać dolinę Hoczewki i okoliczne szczyty. Przerwa w Nowosiółkach na trasie prowadzącej z Leska do Cisnej z pewnością nie będzie stratą czasu.
Jeśli planujemy odwiedzić Solinę lub dostać się w okolice Ustrzyk Dolnych, warto zatrzymać się po drodze w Myczkowcach. W ośrodku Caritasu najmłodsi mogą podziwiać miniatury najpiękniejszych świątyń zlokalizowanych na terenie Ukrainy, Słowacji i wschodniej Polski. To przeszło 140 małych budowli – drewniane budynki z pewnością zachwycą małych konstruktorów.
Ogród Biblijny to szansa zobaczenia na żywo roślinności wspomnianej w Biblii, a także zapoznania się z historią zbawienia przedstawioną w niezwykle ciekawy sposób. Po rozprostowaniu nóg możemy pojechać około 2 km dalej w kierunku miejscowości Bóbrka i zobaczyć zaporę wodną. Jej praca jest bezpośrednio powiązana z funkcjonowaniem zapory w Solinie – największej tego typu konstrukcji w Polsce.
Podróż w Bieszczady wręcz wymaga odwiedzenia Ustrzyk Dolnych. To miasto o ogromnym znaczeniu dla kultury regionu – wywodzi się z niego między innymi legendarny zespół punkrockowy KSU. Znajdziemy tutaj także niezwykle ciekawe Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a co roku w okolicy odbywają się różnorodne wydarzenia.
Najmłodsi mogą między innymi poznać szczegóły na temat tradycyjnego wypiekania chleba. Muzeum Młynarstwa i Wsi to stosunkowo młoda atrakcja turystyczna, jednak zdecydowanie warta polecenia – zgromadzone zbiory są imponujące. Pod kierunkiem pracownic muzeum możemy przyrządzić pyszne proziaki. To regionalny wypiek w postaci niewielkiego placka mącznego z dodatkiem sody, spożywany najczęściej z masłem lub serem białym.
Jeśli mamy trochę więcej czasu na pobyt w Ustrzykach Dolnych, zdecydowanie warto odwiedzić wspomniane Muzeum Przyrodnicze. Znajdziemy tutaj kilka ekspozycji, które pozwolą dokładnie zapoznać się z fauną i florą Bieszczad.
To mierząca 144 km droga, którą warto pokonać ze względu na piękne widoki na każdym odcinku. Trasa rozpoczyna się w Lesku i prowadzi przez teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz trzech parków krajobrazowych. Podczas jazdy musimy uważać na niebezpieczne serpentyny, które z pewnością będą niezapomnianą atrakcją dla małych pasażerów, a także na dzikie zwierzęta mieszkające w bieszczadzkich lasach. Niesamowite widoki na najwyższe szczyty polskich Bieszczad z pewnością zrekompensują jednak konieczność ostrożnej jazdy.
Podczas podróży przez bieszczadzkie miejscowości z dziećmi koniecznie należy się zatrzymać w zagrodzie żubra w Mucznem. Na siedmiu hektarach lasu schronienie znajdują żubry linii białowiesko-kaukaskiej, a pierwsze osobniki były sprowadzane ze Szwajcarii i Francji. Dzięki wieloletnim staraniom populacja stopniowo rośnie; na terenie zagrody w Mucznem urodziło się już 27 cieląt. Warto się tu zatrzymać i zobaczyć największego europejskiego ssaka w naturalnym środowisku.
Jeśli przejeżdżamy przez Cisną, dobrym pomysłem będzie krótka podróż w kierunku Komańczy i zatrzymanie się w Majdanie. Znajduje się tam przystanek słynnej bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Budynek stacji to klimatyczne miejsce, ale nie równa się z urokiem niewielkich wagoników, w których zwiedzimy piękne zakątki. Możemy wybrać się w podróż dwoma trasami różniącymi się czasem przejazdu – obie oferują jednak niesamowite wrażenia.
(fot. pixabay.com)