Kontrowersyjny Smart Kid Belt stanowi zagrożenie dla najmłodszych?

Aktualności
Kontrowersyjny Smart Kid Belt stanowi zagrożenie dla najmłodszych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Smart Kid Belt to nic innego jak niewielka tania nakładka na pasy bezpieczeństwa, która ma dopasować je do potrzeb dziecka. Jak twierdzą producenci – w wielu przypadkach może zastępować foteliki dziecięce i na dowód tego przedstawiają wyniki badań i homologacje. Niedawno, niemiecki automobilklub ADAC wystosował oświadczenie, że Smart Kid Belt nie działa jak powinien. Gdzie leży prawda?

Krytyka

Na stronie niemieckiej organizacji został opublikowany materiał wideo prezentujący wyniki testów oraz krótki artykuł traktujący o bezpieczeństwie nakładki.

W artykule czytamy – „konstrukcja urządzenia nie chroni dzieci przy zderzeniu czołowym w sposób wystarczający, a ryzyko obrażeń jest wysokie”. Wyniki testu opisano jako „przerażające” – podczas próby pas miał wbijać się w brzuch manekina, co w rzeczywistości miałoby się przełożyć na poważne obrażenia w obrębie jamy brzusznej. Co więcej, konstrukcja nakładki, wbrew zapewnieniom producenta, nie utrzymała pasa z daleka od manekina.

Odpowiedź na zarzuty

Przedstawiciele producenta Smart Kid Belt stwierdzili, że test nie został wykonany wystarczająco rzetelnie – na nagraniu ma być widać, że nakładka nie została zamontowana w prawidłowy sposób i zwisa zbyt luźno. Co więcej, producent odniósł się do nie trzymania się regulaminu prowadzenia tego typu testów, wnioskując, że w takim przypadku nie można traktować go jako dowód.

Twórcy prezentują również wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium Applus+ IDIADA, z których wynika, że Smart Kid Belt w wielu próbach wypada lepiej, niż markowe i droższe foteliki dziecięce, a w pozostałej części prób nieznacznie im ustępuje. Ponadto, testy zostały wykonane zgodnie z Regulaminem nr 129 (iSize) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) obowiązującym od 2023 roku.

Na koniec

W internecie krąży wiele historii i opinii na temat słuszności badań i zapewnień Polskiego producenta, dlatego też niezwykle trudno jest znaleźć konsensus. Zachęcamy do zagłębienia się w liczne, zarówno negatywne jak i pozytywne, opinie na temat nakładek Smart Kid Belt.

(Photo by Alexandria Gilliott on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*