Elizabeth Carmichael – kim jest bohaterka serialu Dama i Dale?

Elizabeth Carmichael – kim jest bohaterka serialu Dama i Dale?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dama i Dale to serial dokumentalny, o którym można było wiele usłyszeć w ostatnim czasie. Opowiada historię Elizabeth Carmichael – amerykańskiej dyrektorki motoryzacyjnej, skazanej za oszustwo.  

Dama i Dale – serial, który naprawdę warto zobaczyć

Serial „Dama i Dale” to dzieło laureatów nagrody Emmy – Marka i Jay’a Duplassów. Porusza niezwykłą historię Elizabeth Carmichael – trans kobiety, która zdobyła popularność dzięki produkcji energooszczędnych trójkołowych pojazdów w czasie, gdy świat opanował kryzys paliwowy. 

Kryzys gospodarczy rozpoczął się w 1973 roku i objął praktycznie wszystkie kraje, które były w wysokim stopniu uprzemysłowione i mocno uzależnione od ropy naftowej. Było to spowodowane gwałtownym wzrostem cen tego surowca, wynikającym z embarga państw zrzeszonych w Organizację Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Elizabeth, a właściwie Geraldine Elizabeth Carmichael wyszła naprzeciw problemom i rozpoczęła promocję prototypu taniego i oszczędnego samochodu za pośrednictwem Twentieth Century Motor Car Corporation. 

Młodość i rodzina Elizabeth Carmichael

Elizabet Carmichael urodziła się jako chłopiec Jerry Dean Michael w Indianie w 1927 roku. W okresie wczesnej młodości wraz z rodziną przeniosła się do Detroit w stanie Michigan Carmichael, jeszcze w momencie identyfikowania się z Jerrym Deanem Michaelem ożeniła się aż cztery razy, jednak jej małżeństwa nie należały do udanych. Jej pierwszą żoną była niejaka Margie, którą poznała podczas stacjonowania w Niemczech. Jednak po pewnym czasie Elizabeth postanowiła porzucić ją i ich dwójkę dzieci. 

W 1954 ożeniła się z kobietą o imieniu Juanita. Niestety dwa lata później ich związek także się zakończył. W 1958 roku Carmichael związała się z Betty Sweets, co ciekawe, zaledwie po miesiącu znajomości. Owocem ich miłości była córka, co jednak nie uchroniło przed rozpadem związku już po roku. W 1959 roku Elizabeth związała się Vivian Barrett Michael, z którą miała aż pięcioro dzieci. W późniejszych latach bardzo często przedstawiała ją jako swoją sekretarkę. 

Konflikty z prawem i zmiana tożsamości

Życiorys Elizabeth naznaczony był licznymi konfliktami z prawem. Większość z nich dotyczyła różnego rodzaju oszustw i przekrętów, na których razem ze swoją partnerką Vivian próbowała się wzbogacić. Za swoje poczynania Carmichael była ścigana przez służby. Wraz z rodziną musiała ciągle się ukrywać, aby uniknąć surowej kary. Wszystko zmieniło się jednak w 1966 roku, kiedy podjęła decyzję o zmianie swojej tożsamości. Z Jerry’ego Deana Michaela narodziła się Elizabeth, która od tamtej pory przedstawiała się jako wdowa z dyplomem biznesowej uczelni oraz założycielka 20th Century Motor Company.

Kryzys paliwowy a prototyp Elizabeth Carmichael

Elizabeth Carmichael prawdziwą sławę zdobyła, kiedy to w latach 70. XX wieku, podczas kryzysu paliwowego zaczęła promować swój pomysł dotyczący produkcji trójkołowego i energooszczędnego pojazdu o nazwie Dale. Celem Elizabeth było stworzenie futurystycznego samochodu, który byłby zupełnie inny od znanych wszystkim amerykańskich modeli. Jednak największym przełomem motoryzacyjnym miało być minimalne spalanie na poziomie niecałego galona na 70 mil. 

Elizabeth była niezwykle przedsiębiorczą osobą, dlatego też bardzo szybko udało się jej zdobyć sławę i na tyle wypromować swój pojazd, by zaczęła się nim interesować opinia publiczna. Media chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o enigmatycznej bizneswoman, powoli zaczęły odkrywać tajemnicę Carmichael oraz powątpiewać w wiarygodność i funkcjonalność zaproponowanej konstrukcji.  

Premiera samochodu Dale

Premiera trójkołowego pojazdu Dale odbyła się w 1974 roku, czyli punkcie kulminacyjnym trwającego kryzysu gospodarczego. Początkowo opinia publiczna była zachwycona takim pomysłem, lecz nie trwało to długo. Obietnice Elizabeth o wyjątkowo niskim spalaniu zaczęły wzbudzać spore wątpliwości. Zaczęto także spekulować na temat płci Carmichael. Wszystko to spowodowało, że znalazła się w centrum zainteresowania mediów, a zaniepokojeni inwestorzy zastanawiali się, jak wyjść z tej kłopotliwej sytuacji. 

Elizabeth Carmichael została aresztowana pod zarzutem oszustwa, zanim jeszcze Dale trafił do produkcji. Proces w tej sprawie zapisał się w historii sądownictwa jako najdłużej trwająca sprawa karna w Los Angeles. Co ciekawe, Elizabeth postanowiła bronić samą siebie, aby walczyć z szerzącymi się uprzedzeniami.  

(Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*