Fotelik z ISOFIX czy bez? Wyjaśniamy

Fotelik z ISOFIX czy bez? Wyjaśniamy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tak zwany system ISOFIX, czyli ISO Fixture obowiązkowy jest w samochodach osobowych od 2011 roku, a ponadto znajdziemy go w większości aut, które na rynek europejski trafiły po 2006 roku. Czy fotelik montowany z tym systemem jest lepszy?

Czym jest ISOFIX?

System ISOFIX, czyli ISO Fixture to specjalne mocowanie fotelika bezpieczeństwa, które nie wymaga pasów bezpieczeństwa. Najczęściej znajdziemy go na tylnej kanapie na bocznych siedzeniach, a w większych autach zdarza się nawet, że w system ISOFIX wyposażane są fotele znajdujące się w trzecim rzędzie siedzeń. Na system ISOFIX można również liczyć w przypadku siedzenia pasażera w pierwszym rzędzie.

Działanie systemu jest niezwykle proste, gdyż ma on formę uchwytów, które są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu, dzięki czemu bardzo dobrze przytrzymują fotelik i sprawiają, że ten nie ma szans się poruszyć nawet w wypadku poważnej kolizji.

Montowanie fotelika z pomocą systemu ISOFIX jest niezwykle proste, gdyż wystarczy wsunąć specjalne zaczepy w uchwyty systemu i po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia, fotelik jest dobrze przymocowany.

Czy fotelik montowany na ISOFIX jest zawsze bezpieczniejszy?

Wiele osób ulega mylnemu złudzeniu, że niezależnie od sytuacji bezpieczniejszy zawsze będzie fotelik wyposażony w system ISOFIX. Niestety tak kolorowo nie jest, gdyż zarówno w przypadku fotelika montowanego z pomocą pasów bezpieczeństwa, jak i w wypadku fotelika kompatybilnego z mocowaniem ISOFIX konieczne jest sprawdzenie testów zderzeniowych, gdyż to one mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo takiego fotelika. 

Nie można również zapomnieć o tym, że używany fotelik z ISOFIX również nie ma szans być bezpiecznym. Kupno używanego fotelika oznacza bowiem ryzyko, że ten brał udział w wypadku, szczególnie jeśli nie jest on wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Oznacza to, że ten fotelik brał udział w kolizji lub wypadku, a pasy zostały odcięte przez policję po to, by fotelik nie trafił do dalszego obiegu, gdyż nie zapewni już bezpieczeństwa. 

Wady i zalety fotelika z ISOFIX

Przede wszystkim fotelik z ISOFIX ma jedną sporą wadę, którą jest cena. Jest ona często znacznie wyższa niż w wypadku klasycznych fotelików. Ponadto wiele modeli nie pasuje jednocześnie do mocowania z pomocą ISOFIX, jak i pasów bezpieczeństwa, więc jeśli będziemy zmuszeni przesiąść się do auta, które nie jest wyposażone w taki system, to istnieje ryzyko, że fotelik nie będzie mógł być użyty. 

Zalet jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim montaż fotelika ISOFIX jest bardzo prosty i zawsze wykonamy go prawidłowo, gdyż przy nieprawidłowym montażu bardzo szybko zauważymy błędy. Ponadto fotelik z ISOFIX jest bardziej stabilny, a jeśli na przykład zdecydujemy się na bazę ISOFIX, na której montuje się fotelik, to możemy liczyć na długie lata korzystania z niej, a dziecko będzie mogło być wygodnie przenoszone w foteliku-nosidełku.

Zdj. główne: jeanvdmeulen/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*