Jak budować zniżki OC i AC? Oto kilka sposobów

Jak budować zniżki OC i AC? Oto kilka sposobów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie samochodu nie jest przyjazne dla naszego portfela. Regularne przeglądy, naprawy i kupno ubezpieczenia zrujnowały budżet niejednego kierowcy. Na szczęście są przecież zniżki na ubezpieczenie, dzięki którym możemy płacić nawet o 70% mniej. Zobacz jak skutecznie budować swoje zniżki na ubezpieczenie samochodu.   

Bezkolizyjna jazda

Najbardziej oczywistym sposobem na budowanie swoich zniżek na OC i AC jest bezwypadkowa jazda. Za jeden rok bezpiecznej jazdy bez żadnej stłuczki, zyskujemy 10% zniżki na przyszły rok. Jest to skuteczny, ale czasochłonny sposób. Wysokie ceny ubezpieczenia dla niedoświadczonych kierowców i brak zniżki na start może znacząco opóźnić zakup pierwszego samochodu.   

Trzeba jednak zaznaczyć, że ten sposób jest niezawodny i najskuteczniejszy. Dzięki bezkolizyjnej jeździe możemy otrzymać z ubezpieczalni zniżki nawet do 70%. Z uzbieranych samodzielnie zniżek możemy być naprawdę dumni! Jakby nie patrzeć, to znak, że jesteśmy dobrymi kierowcami.  

Zgłoszenie doświadczonego kierowcy, jako współwłaściciela

Ceny ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców są niesamowicie wysokie. Ubezpieczalnie zakładają, że młodzi, niedoświadczeni za kierownicą ludzie mają większe szanse na uczestniczenie w drogowych kolizjach. Z tego powodu ubezpieczenie pierwszego auta może okazać się sporym wyzwaniem dla osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie.    

Skutecznym i łatwym sposobem na uzyskanie naprawdę pokaźnej zniżki na start, jest zgłoszenie jako współwłaściciela samochodu, doświadczonego kierowcy. Może to być na przykład rodzic, który od lat posiada prawo jazdy i zapracował już na swoje zniżki. Dzięki dopisaniu innej osoby, jako współwłaściciela auta, przejmiemy część jego zniżek i możemy obniżyć cenę OC nawet tysiąc złotych! 

Wybór marki auta z niskim OC

Ubezpieczalnie dostosowują cenę OC i AC pod szacowane ryzyko wypadku i szkody, jakie auto może ponieść lub spowodować. Właśnie dlatego wolniejsze i mniej „wyczynowe” modele samochodów mają tańsze ubezpieczenia niż na przykład auta sportowe. Mimo, że stereotypy na temat kierowców danych marek samochodów są często nieprawdziwe i krzywdzące, z perspektywy firmy ubezpieczeniowej jest to uzasadnione działanie, a nie wymysł. Przy wyliczaniu ceny ubezpieczenia dla danego modelu samochodu, pod uwagę brana jest pojemność silnika. Różnica cen między najmniejszymy i największymi pojemnościami silnika to aż do 300 złotych.

Obecnie najniższe OC zapłacimy za samochody takich marek, jak Daihatsu, Lada i Dacia, natomiast najwyższą składkę musimy zapłacić za auta Lamborghini i Bentley.   

Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Ceny OC i AC zmieniają się z zależności od miejsca, w którym mieszka właściciel samochodu. W Warszawie zapłacimy za OC o wiele więcej niż w małym miasteczku. Rozumowanie firm ubezpieczeniowych jest proste – większe miasto, to więcej niebezpieczeństw i potencjalnych kolizji. Wielu kierowców, mających inny adres zameldowania, niż zamieszkania, wykorzystuje ten fakt, żeby obniżyć cenę swojego ubezpieczenia. Jeśli jesteś zameldowany w niewielkim mieście, może to wpłynąć pozytywnie na wycenę ubezpieczenia Twojego samochodu.  

Okresowe zniżki i promocje

Żeby znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę ubezpieczenia samochodu, warto sprawdzać promocje różnych ubezpieczalni. Dokładnie śledząc rynek, możemy nawet, jako młodzi kierowcy trafić na sporą obniżkę ceny OC. Czujność się opłaca i dzięki niej zyskujemy szansę na zdobycie pierwszej zniżki na ubezpieczenie auta.

Ubezpieczenie auta nie należy do najtańszych obowiązków kierowcy. Wiele młodych osób nie decyduje się na zakup pierwszego samochodu właśnie przez wysokie ceny OC. Dzięki kilku patentom na obniżenie kosztów OC i AC to zadanie staje się nieco łatwiejsze. Wykorzystanie jednej, lub połączenie kilku z zaproponowanych przez nas metod, znacząco obniżą cenę ubezpieczenia Twojego auta.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*