Jakie odszkodowania przysługują po wypadku?

Jakie odszkodowania przysługują po wypadku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Osoby poszkodowane w wypadkach często nie wiedzą, jakie prawa przysługują im w związku z zaistniałą sytuacją. Warto wiedzieć, na jakie odszkodowania można liczyć po wypadku i jak się o nie ubiegać.

Odszkodowanie po wypadku za zadanie nie tylko zwrócić ewentualne koszty naprawy pojazdu czy koszty leczenia, ale także zadośćuczynić poszkodowanemu wszelkie wyrządzone szkody. Można ubiegać się o odszkodowanie za szkody majątkowe i niemajątkowe. Żeby uzyskać jak najbardziej korzystne odszkodowanie, warto korzystać z usług firm zajmujących się tym profesjonalnie. Przykładem jest Departament Ubezpieczeń. Na stronie https://departamentodszkodowan.pl/odszkodowania-pomoc-prawna-z-oc-sprawcy-krakow/ dostępne są informacje dotyczące pomocy prawnej w zakresie odszkodowań w razie wypadku.

Odszkodowanie z OC

O zwrot pieniędzy w wyniku kolizji można ubiegać się nie tylko za zniszczony pojazd, ale także za jego holowanie. Jeśli chodzi o uszkodzony pojazd, są dwie możliwości: otrzymanie gotówki albo naprawa we wskazanym warsztacie. Ponadto, poszkodowanemu przysługuje prawo do samochodu zastępczego. Jeżeli osoba poszkodowana jest ranna, ma prawo do uzyskania zwrotu kosztów rehabilitacji i leczenia z OC sprawcy, także w medycznych placówkach prywatnych. Możliwe jest także uzyskanie dochodów utraconych w czasie zwolnienia L4 albo za brak możliwości kontynuowania pracy przez duży uszczerbek na zdrowiu. Z polisy OC możliwe jest także wypłacenie zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Przysługuje ono samemu poszkodowanemu oraz jego rodzinie w przypadku śmierci.

Odszkodowanie po śmierci

Jeżeli ofiara wypadku poniosła śmierć, to jej rodzinie przysługuje prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Ubiegać się o nie mogą małżonkowie, rodzice, dzieci i rodzeństwo zmarłego. W przypadku takich sytuacji pomoc prawna może okazać się nieoceniona, ponieważ odpowiednia znajomość prawa jest bardzo ważna, żeby udowodnić szkodę.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli dojdzie do wypadku, należy ustalić dane sprawcy i zapisać je. Warto zapisać imię, nazwisko, numer polisy OC, PESEL, numer rejestracyjny oraz markę i model pojazdu. Poszkodowany powinien sporządzić jak najdokładniejsze oświadczenie dotyczące wypadku, w którym wskazana będzie wina sprawcy. W takiej sytuacji warto wezwać policję. Będzie to przydatne w sytuacji, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy albo nie chce udostępnić powyższych informacji. Policja spisze dane i okoliczności zdarzenia także wtedy, kiedy poszkodowany nie jest w stanie tego zrobić ze względu na zły stan zdrowia po wypadku.

Następnie poszkodowany powinien udać się możliwie jak najszybciej do lekarza, żeby przeprowadzić badania powypadkowe. Nawet, jeżeli nie czuje on żadnych dolegliwości, warto wykonać takie badania, ponieważ często pojawiają się one dopiero po pewnym czasie od wypadku. W trakcie trwania leczenia czy rehabilitacji należy zbierać dokumentację, która potwierdza szkodę, a więc wszelkie rachunki i faktury oraz dokumenty potwierdzające stan zdrowia (wyniki badań, recepty itp.). Później należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. W tym momencie warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm odszkodowawczych.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Pomoc policji okazuje się czasem być niezbędna. Ich wiedza i podejście mogą pomóc także wtedy, kiedy poszkodowany nie jest w stanie dokładnie określić okoliczności wypadku, a na miejscu znajdują się świadkowie. Najczęstszymi przyczynami wypadków samochodowych są: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (np. zła pogoda), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (np. kiedy pojawia się znak b31, czyli pierwszeństwo dla nadjeżdżających z naprzeciwka), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz niezachowanie należytej odległości pomiędzy pojazdami.

Zdjęcie główne: NettoFigueiredo/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*