Jak dbać o auto elektryczne?

Jak dbać o auto elektryczne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Choć są droższe niż auta napędzane tradycyjnymi paliwami, ich utrzymanie przy obecnych cenach na stacjach paliwowych jest coraz bardziej korzystne finansowo. Czy auta elektryczne wymagają specjalnego traktowania i muszą być pielęgnowane w inny sposób, niż pojazdy tradycyjne? Dowiedz się, jak dbać o elektryczny samochód.   

Ładowanie elektrycznego auta   

“Silnikiem” aut napędzanych prądem jest moduł litowo-jonowy. Okres żywotności takiej baterii zależy od modelu samochodu, pojemności akumulatora oraz odpowiedniego ładowania. Producenci najnowszych modeli samochodów elektrycznych zapewniają, że nowe akumulatory powinny służyć przez co najmniej 8 lat lub przez dystans około 160 tysięcy kilometrów. Renomowane marki zapewniają także wymianę modułu w ramach gwarancji, jeśli ta naładowana do pełna będzie posiadała zaledwie 60 lub 70 procent pierwotnej pojemności. Dla maksymalnego wydłużenia żywotności akumulatora w aucie konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.   

Przede wszystkim, nigdy nie ładuj baterii do pełna i nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania. Przy niskim poziomie energii w akumulatorze dojechanie do najbliższej stacji ładowania pojazdów może skończyć się wyczerpaniem baterii, co może prowadzić do uszkodzenia modułu. Najwygodniejszą opcją dla właścicieli aut elektrycznych jest domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. W ten sposób w każdym momencie możliwe będzie naładowanie akumulatora do odpowiedniego poziomu.  

Gdzie parkować auto elektryczne?  

Niskie temperatury mogą wpływać na maksymalny zasięg auta, dlatego jesienią i zimą zwróć uwagę na to, gdzie parkujesz swoje auto elektryczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie garaż lub przynajmniej parking podziemny, ale nie każdy ma możliwość budowy lub wynajęcia takiego miejsca. Jeśli nie masz dostępu do garażu, postaraj się przynajmniej zostawiać samochód pod dachem, by był chroniony przed wiatrem i wilgocią. Wiata zadaszenie będzie dobrym zamiennikiem dla tradycyjnego garażu i pozwoli ochronić samochód przed deszczem lub śniegiem, które mogą obniżać jego temperaturę, a tym samym wydajność baterii.  

Wymiana części w samochodzie elektrycznym  

Raz na jakiś czas, jak w każdym pojeździe, konieczna jest wymiana pewnych zużytych elementów. Nie jest niczym dziwnym, że po kilku latach eksploatacji niektóre części zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Oczywistym i wpisanym w posiadanie elektrycznego samochodu procesem, jest wymiana akumulatora. Ten zużywa się i traci swoją pojemność oraz żywotność, jak każda bateria. Dodatkowo zawodzić może skrzynia biegów, którą możesz kupić ze strony https://www.sklep.arga.com.pl/. Ważne jest, aby zużyte elementy jak najszybciej wymienić na nowe, aby ich nieprawidłowe funkcjonowanie nie wpływało negatywnie na inne podzespoły.

Zdjęcie główne: pexels.com/Roberto Nickson

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*