Renowacja reflektorów — co warto wiedzieć?

Auto SPAMotostyle
Renowacja reflektorów — co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zmatowiałe reflektory to dość spory problem, który ma istotny wpływ na to, jak skuteczne jest oświetlenie w samochodzie. W takiej sytuacji nadają się one do renowacji. Co warto o niej wiedzieć?

Czemu renowacja reflektorów jest konieczna?

Jak powszechnie wiadomo, podczas jazdy w nocy jedyną widoczność zapewniają nam przednie reflektory oraz ewentualnie oświetlenie, które jest jednak montowane w niewielu miejscach, takich jak miasta czy też na węzłach autostradowych. Z tego powodu zmatowiałe reflektory są dość niebezpieczne, gdyż potrafią znacząco pogorszyć to, jak dobrze oświetlana jest droga przed samochodem.

Jak przeprowadzić renowację reflektorów?

Jeśli uznaliśmy, że nasz samochód potrzebuje renowacji reflektorów, to mamy dwie możliwości. Pierwszą jest po prostu oddanie reflektorów do profesjonalistów, którzy zajmują się ich regeneracją i tym samym przywracają im dawny blask. Jest to jednak proces na tyle prosty, że równie dobrze można go wykonać w pełni samodzielnie, posiadając nieco wolnego czasu, zestaw do regeneracji, a także polerkę elektryczną lub zamiast niej szlifierkę, wiertarkę bądź wkrętarkę. 

Sam początek regeneracji polega na bardzo dokładnym umyciu i osuszeniu przednich reflektorów, a następnie zabezpieczeniu pobliskich miejsc z pomocą taśmy maskującej, która dołączana jest do większości zestawów przeznaczonych do regeneracji reflektorów. W ten sposób mamy pewność, że poprzez regenerację reflektorów nie uszkodzimy sobie lakieru. 

Regenerację na dobre zaczynamy od porządnego szlifowania. W tym celu używa się polerki, czy też wiertarki lub wkrętarki bądź oczywiście szlifierki i papieru ściernego. W wypadku jedynie nieco zmatowiałych reflektorów poleca się gradacje 1200 lub 1500, a w tych, które nie wyglądają już zbyt dobrze, optymalna będzie gradacja 800.

Po szlifowaniu zostało nam już niewiele pracy. Najpierw wykorzystamy pastę polerską i narzędzie do polerowania reflektorów, by dokładnie je wypolerować. W ten sposób można pozbyć się wszystkich mikrorys, które powstały przez zastosowanie papieru ściernego. Po polerowaniu należy dokładnie usunąć resztki pasty, następnie nałożyć środek do konserwacji reflektorów. W ten sposób można cieszyć się w pełni zregenerowanymi reflektorami.

Zdj. główne: wilkernet/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*