Kobieta pierwszym kierowcą.. w historii?

Kobieta pierwszym kierowcą.. w historii?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystko na to wskazuje! Choć wszelkiej maści motoryzacji uznawana jest za „męską domenę”, to historia wyraża odmienne zdanie. To właśnie kobieta miała być pierwszym pełnoprawnym kierowcą nowatorskich pojazdów czterokołowych napędzanych silnikiem spalinowym? O kogo dokładnie chodzi?

Żona słynnego konstruktora i współzałożyciela niemieckiej marki, Bertha Benz, jako pierwsza na świecie odbyła podróż samochodem z prawdziwego zdarzenia. Jak do tego doszło?

Choć teraz trudno sobie to wyobrazić, to początku motoryzacji były niezwykle skromne. Carl Benz, jako uznany inżynier silnikowy, na co dzień zajmował się konstrukcją silników przemysłowych, jednak to nie było to czym się pasjonował. Od wielu lat projektował silnik, który mógłby napędzić samobieżny pojazd. Nie mniej jednak, pomimo sukcesu konstrukcyjnego, opatentowania samochodu, oraz prezentacji wynalazku w Paryżu, próżno było szukać chętnych inwestorów czy też pasjonatów. Zniechęcony Benz odstawił wynalazek do szopy – miał tam pozostać na zawsze.

Bardzo możliwe, że gdyby nie zawziętość Berthy, świat wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej. Kobieta, pod nieobecność męża, postanowiła wybrać się na wycieczkę nowatorskim wynalazkiem. Pani Benz postanowiła pokonać aż 90 kilometrów w stronę swojej rodzinnej miejscowości! Kobiecie towarzyszli dwaj nastoletni synowi. Oczywiście, nie obyło się bez awarii, jednak pierwszy zespół rajdowy niemieckiego koncernu szybko zażegnał wszelkie przeciwności losu.

Wyczyn Berthy Benz odbił się szerokim echem, a o wynalazku jej męża zrobiło się niezwykle głośno!

(Par Alexander Migl — Travail personnel, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76782943)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*