Polki, które miały wpływ na motoryzację

Kobiety z pasją
Polki, które miały wpływ na motoryzację
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród części społeczeństwa panuje przekonanie, że motoryzacja jest pasją jedynie dla mężczyzn. Historia jednak pokazuje, że przedstawicielki płci pięknej również świetnie sobie radzą w tej dziedzinie.

Motoryzacja prawdziwą pasją wielu kobiet na całym świecie

Od czasu powstania pierwszych pojazdów mechanicznych wiele kobiet z przeróżnych krajów uznało motoryzację za swoją największą pasję. Choć w początkowych latach rozwoju tego zagadnienia był to mniej popularny widok, obecnie coraz więcej przedstawicielek płci pięknej interesuje się samochodami, motocyklami i wszystkim, co z nimi związane. Zainteresowanie budzi nie tylko budowa różnego rodzaju pojazdów mechanicznych i prowadzenie ich, ale również ekscytujące sporty motorowe.

Do historii przeszło wiele pasjonatek z całego świata, spośród których wyróżniają się takie nazwiska jak June McCarroll. To amerykańska pielęgniarka, która jako pierwsza wpadła na pomysł rozdzielenia pasów ruchu farbą – dzisiaj to rozwiązanie jest obecne na drogach w każdym państwie. Kolejną znaną z zamiłowania do motoryzacji kobietą jest Florence Lawrence, której zawdzięczamy zaprojektowanie kierunkowskazów i świateł hamowania. Mimo że sama nigdy nie opatentowała swoich pomysłów, miała ogromny wkład w ich powstawanie.

Kolejną postacią, której nie można pominąć, jest Dorothy Levitt – dzięki niej powstały lusterka wsteczne. Wszystkie z podanych przykładów skupiają się głównie na zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze, jednak Dorothy Levitt miała również zamiłowanie do szybkiej jazdy. W 1906 roku została oficjalnie uznana za „najszybszą kobietę świata”, osiągając prędkość 146 km/h w pojeździe brytyjskiej marki Napier. Motoryzacja była również pasją Mary Anderson, która na początku XX wieku jako pierwsza zaprojektowała wycieraczki samochodowe.

Kobiety w najtrudniejszych rajdach samochodowych

Często nieodłączną częścią fascynacji motoryzacją jest zainteresowanie sportami motorowymi. Historia zna przykłady wielu kobiet, które brały udział w najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających rajdach samochodowych. Największą rozpoznawalnością na świecie cieszy się nazwisko Michèle Mouton, która czterokrotnie wygrała rajdy samochodowe WRC. W sportach tego typu pojawiło się także sporo Polek, które dzięki rozwijaniu swojej pasji znacząco wpłynęły na motoryzację.

Polki, które brały udział w światowych rajdach samochodowych

Do najpopularniejszych rajdów samochodowych z pewnością należy zaliczyć rajd Dakar. Przez wiele osób jest on uznawany za najtrudniejszy rajd świata, między innymi przez ogromną długość drogi do pokonania. Pierwszą Polką, wzięła udział w zawodach na tej trasie, była Martyna Wojciechowska – to postać, która jest znana praktycznie każdemu w naszym kraju. Wojciechowska od lat należy do najbardziej znanych Polek, zajmując się głównie dziennikarstwem oraz podróżami. Jej wieloletnią pasją jest także motoryzacja.

W 2002 roku Martyna Wojciechowska wystartowała w rajdzie Dakar w parze z Jarosławem Kazberukiem. W wyścigu towarzyszył im samochód Toyota Land Cruiser, którym przekroczyli linię mety, zajmując 44. miejsce w klasyfikacji generalnej. Choć wynik na pierwszy rzut oka może nie imponować, warto wziąć pod uwagę liczbę pojazdów biorących udział w zawodach – z 425 pojazdów do mety dotarły jedynie 132 samochody. Występem w rajdzie Dakar Martyna Wojciechowska pokazała, że nie ma podziału między kobietami a mężczyznami, jeśli chodzi o pasję, jaką jest motoryzacja. Warto także wspomnieć o wcześniejszej edycji tej rywalizacji – w 2001 rajd Dakar wygrała Jutta Kleinschmidt, która stała się pierwszą kobietą z takim osiągnięciem.

Światowe rajdy samochodowe nie tylko dla mężczyzn

W ślady za Martyną Wojciechowską ruszyło wiele Polek – kilka z nich wzięło nawet udział w tym samym wyścigu w następnych latach. Wśród nich znalazła się Izabela Szwagrzyk, która startowała w 2009 roku, prowadząc ciężarówkę MAN TGS 18.480. Drugiej Polce uczestniczącej w rajdzie Dakar nie udało się jednak dokończyć wyścigu i dojechać do mety z powodu awarii silnika. Sam jej start w zawodach pokazał, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych.

Mówiąc o tej konkurencji, nie można pominąć zespołu kobiecego, którego historia również związana jest ze startem w Dakarze. Mowa tutaj o dwóch paniach pochodzących również z Polski – Klaudii Podkalickiej oraz Joannie Madej. Udział w popularnych zawodach miały wziąć jako para w 2014 roku. Plany jednak pokrzyżowała choroba Joanny. Wskutek zaskakujących wydarzeń panie musiały zrezygnować z udziału. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie jej koleżance, która ostatecznie dołączyła do ekipy Poland National Team Rafał Sonik.

Sporty motorowe to jednak nie tylko samochody, ale również motocykle. Wśród Polek, które znane są z zamiłowania do jednośladów, nie można pominąć kobiety, która od lat uznawana jest za „najszybszą Polkę na motocyklu”. Mowa tutaj o Monice Jaworskiej – pasjonatce motoryzacji, której udało się zdobyć tytuł II Wicemistrzyni Polski w wyścigach motocyklowych. Jej kariera zbudowana została również na zawodach organizowanych poza naszym krajem – Monika regularnie brała udział w wyścigach w całej Europie. 

(Martyna Wojciechowska during promo meeting in Warsaw./ fot. Kontrola/Wikipedia)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*