Muzyka do samochodu – na co postawić?

W drodze
Muzyka do samochodu – na co postawić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jedziesz w daleką podróż? A może znowu utknęłaś w miejskim korku i zastanawiasz się, jak umilić sobie najbliższe minuty? Praktycznie każdy zapytany kierowca odpowiada, że nie wyobraża sobie jazdy samochodem w ciszy. Czego więc słuchamy za kółkiem? 

Wsłuchaj się w siebie

To chyba najważniejsza rada przy wyborze muzyki podczas jazdy samochodem. Sami najlepiej znamy nasze upodobania i gust muzyczny. Wiemy, co nas odpręża, a co dodaje energii – skupmy się więc na tym. Wsłuchajmy się w nastrój, który nam towarzyszy i na tej podstawie starajmy się dobierać tony w naszym samochodzie. W końcu przecież muzyka jest dla nas i to my jesteśmy jej najważniejszymi odbiorcami. Nawet jeśli nie podróżujemy w pojedynkę, to musimy pamiętać, że my jako kierowcy i nasze samopoczucie jest tu najważniejsze. Może więc warto stworzyć kilka playlist na różne sytuacje? Inna na jazdę w deszczu, a inna w słońcu, inna w dzień, a inna w nocy. Ten wachlarz możliwości pozwala nam poczuć się dobrze za kółkiem w każdych okolicznościach!

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Chociaż może nam się wydawać, że muzyka nie wpływa bezpośrednio na styl i bezpieczeństwo naszej jazdy, prawda jest zgoła inna. Dźwięk jako bodziec zewnętrzny oddziałuje na nas w niesamowicie dużym stopniu. Warto więc pomimo naszych upodobań mieć na uwadze kilka zasad i rad, cennych dla każdego kierowcy troszczącego się o to, żeby droga była dla wszystkich miejscem bezpiecznym.

1. Jeśli podróżujemy późną porą lub po prostu jesteśmy wyczerpani po całym dniu spędzonym w pracy, lepiej zrezygnujmy z powolnych i usypiających tonów. Niech wybrane piosenki nas rozbudzają i dodają energii na dalszą podróż, nie odwrotnie…

2. Nie wybierajmy za mocnych i zbyt porywczych utworów. Puszczana muzyka nie powinna nam przyspieszać pulsu i skłaniać do szybszej i bardziej brawurowej jazdy.

3. Wyraźnie słyszalne instrumenty – najlepiej gitara i perkusja. Mówi się, że utwory spełniające tę zasadę dobrze oddziałują na koncentrację i styl jazdy.

Trzeźwy umysł za kółkiem jest niezwykle ważny, warto więc wziąć do serca tych kilka wskazówek.

Podróż z małym dzieckiem

A co, gdy masz zaplanowaną dalszą wyprawę z małym dzieckiem i zamartwiasz się, jak ona będzie przebiegać? W tym przypadku muzyka w samochodzie może wiele zdziałać! Postaw na playlistę z piosenkami dla dzieci lub z utworami z bajek – najlepiej takimi, które zna cała rodzina. Wspólne śpiewanie w podróży sprawia, że jazda upływa znacznie szybciej! A gdy dziecko zrobi się marudne i senne? Wtedy przycisz muzykę i włącz nieco spokojniejszy utwór, ciągle pamiętając o tym, żeby muzyka nie była usypiająca dla Ciebie.

Muzyka, ale na czym?

Wiemy już, że muzyka ma wpływ na naszą jazdę, pytanie więc jak jej słuchać? Postawić na radio czy może na coraz bardziej popularny Spotify? Rozwiązań na słuchanie ulubionych piosenek jest całe mnóstwo.

Radio daje nam możliwość słuchania utworów z różnych nurtów muzycznych, również tych, których na co dzień nie słuchamy. Kto wie, może w ten sposób poznamy nowe, fantastyczne kawałki? Dodatkowo dużym plusem radia są najważniejsze wiadomości drogowe podawane na bieżąco.

Aktualnie większość samochodów ma również możliwość odtwarzania muzyki z telefonu. Stwórzmy więc playlisty z naszymi ulubionymi przebojami. W przypadku braku czasu lub pomysłów możemy również wspomóc się „gotowcami” które dostępne są, chociażby na YouTube.

Najpopularniejsze piosenki do samochodu

W internecie można znaleźć wiele tytułów wybieranych najczęściej przez kierowców, to tylko niektóre z nich:

 • Metallica – „Nothing Else Matters”,
 • Dżem – „Wehikuł czasu”,
 • Dawid Podsiadło – „Małomiasteczkowy”,
 • Eric Clapton – „Layla”,
 • Imagine Dragons – „Thunder”,
 • Coldplay – „Hymn For The Weekend”,
 • OneRepublic – „Counting Stars”,
 • Maroon 5 – „Sugar”,
 • Justin Timberlake – „Can’t Stop The Feeling”,
 • Linkin Park – „Castle of Glass”,
 • Roxette – „Sleeping In My Car”,
 • ABBA – „Dancing Queen”,
 • Eagles – „Hotel California”,
 • Amy Winehouse – „Valerie”,
 • Queen – „Don’t Stop Me Now”,
 • Dawid Podsiadło – „W dobrą stronę”,
 • Avicii – „Wake Me Up”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*