Jak nawadniać się w czasie trasy? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Jak nawadniać się w czasie trasy? Poznaj najskuteczniejsze sposoby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trasy w gorące dni potrafią dać w kość nawet najlepszym kierowcom. Oto metody, które pomogą zapobiec odwodnieniu organizmu!

Letnie podróże samochodem zdecydowanie mają swój urok. Pokonywanie setek czy tysięcy kilometrów na własną rękę to nie tylko ogromne wyzwanie, ale również kapitalne doświadczenie oraz okazja do obserwowania przepięknych widoków. Jednak gdy jesteśmy zdani na autostradzie tylko na siebie, musimy być przygotowani na wiele ewentualności. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o tak prozaiczne kwestie, jak kupienie żarówek czy kontrola sprawności auta. My również jesteśmy skomplikowaną maszynerią, o której poprawne działanie musimy odpowiednio zadbać.

Latem wiele mówi się o odpowiednim nawadnianiu, a w trasie, kiedy to musimy zachować maksymalne skupienie i opanowanie, braki w tej kwestii mogą odbić się na nas w bardzo dużym stopniu. To właśnie dlatego przyjmowanie odpowiednich płynów podczas tras w upalne dni jest takie ważne. Ale co tak naprawdę oznacza poprawne nawadnianie się? Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie naszego ciała w dobrej dyspozycji?

Woda kwestią najważniejszą

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, iż w normalnych okolicznościach najlepszą substancją, która pozwoli nam uniknąć odwodnienia, będzie czysta woda. Nie powinniśmy bać się przyjmowania wody przed i w trakcie podróży, nawet jeżeli będziemy się bali, iż przez to będą nas czekały częste wizyty w toalecie. Lepiej robić sobie przerwy, niż ryzykować pojawieniem się w naszym ciele braków w wodzie. Najlepszym wyborem będzie tutaj niegazowana woda mineralna – jej przyjmowanie nie wywoła wzdęć, a uzupełnianie minerałów zawartych w takiej wodzie również jest bardzo ważne w kwestii poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.

Izotoniki – świetne na dłuższe trasy

Jeżeli nasza trasa nie jest wielogodzinną wyprawą, sama woda w zupełności powinna wystarczyć. Jeżeli jednak wiemy, że wyruszamy w podróż, która zajmie nam cały dzień, a nawet i więcej, warto zaopatrzyć się w inne produkty, które będą w stanie wymiernie nam pomóc. Chodzi tu na przykład o napoje izotoniczne, które zawierają wiele składników mineralnych oraz witamin, a także są tworzone w taki sposób, by jak najlepiej nawadniać organizm. Zachowywanie maksymalnej uwagi na dłuższym dystansie jest bardziej męczące dla naszego ciała, niż może się to wydawać w pierwszej chwili. Izotonik jest w tym przypadku bardzo dobrym wyborem.

Czego unikać, a co jeszcze może się przydać?

W teorii każdy płyn w jakimś stopniu pozwoli nam się nawodnić. Jeżeli jednak nie chcemy co chwilę udawać się do przydrożnych toalet, warto ograniczyć słodkie czy gazowane napoje, które mają często charakter moczopędny. Kawa czy napoje energetyczne z pewnością mogą nam pomóc w trudnych momentach podróży i nie powinniśmy z nich całkowicie rezygnować, lecz warto przy okazji pamiętać, iż ich właściwości nawadniające są bardzo niskie. Jeżeli sięgamy po kofeinę w jakiejkolwiek formie, uzupełniajmy się również innymi, lepszymi w kontekście nawadniania organizmu płynami.

Zdj. główne: averie woodard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*