Postoje w drodze nad morze – TOP5 najciekawszych pomysłów

Polecane lokalizacje
Postoje w drodze nad morze – TOP5 najciekawszych pomysłów
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie morze to świetny wybór na wakacje, jednak w przypadku mieszkańców południowej Polski wyzwaniem może być długa podróż. Warto zaplanować ciekawe postoje, które urozmaicą naszą podróż.

Pomorze Zachodnie

W drodze na zachodnią część polskiego wybrzeża najlepiej zahaczyć o takie miejscowości jak Zielona Góra i Szczecin. To miasta z pewnością znane każdemu Polakowi, jednak niewiele osób podróżujących nad Bałtyk decyduje się na ich odwiedzenie. Są to miejsca pełne ciekawych obiektów – warto zastanowić się nad postojem w drodze nad polskie morze.

Zielona Góra

Zielona Góra znajduje się nieco ponad 50 kilometrów od zachodniej granicy Polski. Stanowi ona największe miasto województwa lubuskiego, choć funkcję jego stolicy dzieli z Gorzowem Wielkopolskim.

To doskonałe miejsce na wakacyjny weekend lub po prostu na przerwę podczas długiej podróży. Bliska odległość pomiędzy znajdującymi się w mieście zabytkami sprawia, że do każdego z nich można dotrzeć spacerem. Będzie to zatem świetna okazja na rozprostowanie nóg po kilkugodzinnej jeździe samochodem.

Zwiedzając Zieloną Górę, nie sposób nie zauważyć tak zwanych bachusików. Legenda głosi, że są to potomkowie Bachusa – rzymskiego boga płodności, dzikiej natury i wina. Ich obecność związana jest z licznymi winnicami w okolicach miasta. Oprócz małych bachusików, które możemy spotkać w całej Zielonej Górze, znajdziemy tutaj także ich ojca – pomnik Bachusa znajduje się przy alei Niepodległości. 

Ważnym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest rynek, stanowiący serce Zielonej Góry. Warto zwrócić uwagę na stojące wokół niego domy pochodzące z XIX i XX wieku. Chwilę uwagi należy poświęcić także ratuszowi, który powstał w XV wieku i jest wykonany w stylu gotyckim. Wśród innych ciekawych atrakcji znajduje się również plac Pocztowy, Wieża Łaziebna, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Szczecin

Szczecin to stolica i jednocześnie największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Położony jest na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Będzie doskonałym miejscem na ostatni postój podczas podróży do Mrzeżyna czy Dźwirzyna.

Wśród najważniejszych zabytków Szczecina znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, który jest rozpoznawalny niemal w całej Europie. Do roku 1637 stanowił on siedzibę rodu Gryfitów – władców księstwa pomorskiego, którzy rządzili tym regionem od XII wieku. W jego pobliżu znajdziemy bazylikę archikatedralną św. Jakuba. Jest to najważniejszy kościół w Szczecinie i drugi co do wysokości kościół w Polsce – mierzy aż 110,18 m, przewyższa go jedynie bazylika licheńska.

Wśród innych atrakcji znajdują się również Wały Chrobrego, czyli taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Odry oraz port. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, choć nie brzmi zachęcająco, również robi naprawdę duże wrażenie – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Istnieje także możliwość zwiedzenia urzędu z przewodnikiem. To tylko niektóre z licznych zabytków Szczecina. Odwiedziny w tym mieście z całą pewnością będą świetnym sposobem na urozmaicenie naszej podróży.

W drodze do Trójmiasta

Nadmorskie kurorty w okolicy Trójmiasta cieszą się ogromną popularnością wśród wczasowiczów – wszystko za sprawą doskonałej drogi prowadzącej w tę część Polski. Warto mieć na uwadze jednak to, że w pobliżu autostrady znajduje się wiele ciekawych miejsc. Choć będziemy musieli zjechać z obranej trasy, by je odwiedzić, to nasza podróż nad morze stanie się o wiele bardziej atrakcyjna. 

Grudziądz

Grudziądz położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, na prawym brzegu Wisły. Miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Odwiedzając je, natkniemy się na wiele wspaniałych budowli i ciekawych atrakcji.

https://www.youtube.com/watch?v=P45IhRq8wuk

Miasto jest bardzo malowniczym i kolorowym miejscem, pełnym starych, zabytkowych kamienic. Jedną z najciekawszych bez wątpienia jest tak zwana „kamienica pod łabędziem”, która pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku i znajduje się przy rynku.

Wśród obiektów sakralnych, którym warto poświęcić chwilę uwagi, znajduje się bazylika św. Mikołaja oraz ruiny zamku krzyżackiego. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także pomnik ułana z dziewczyną oraz murowane spichlerze, niegdyś pełniące funkcję obronną i mieszkalną.

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z największych uzdrowisk nizinnych w Polsce. Nie sposób poznać całe miasto podczas godzinnego postoju w drodze nad morze, jednak mimo wszystko warto zobaczyć chociaż kilka z wielu zabytków i atrakcji turystycznych.

Ciekawa historia i wyjątkowe położenie to połączenie, które przyciąga ludzi z całej Polski. Ciechocinek to miejsce, które spodoba się również najmłodszym dzieciom. Oto niektóre obiekty, które warto zobaczyć:

  • Partery Hellwiga,
  • zegar kwiatowy przy placu Gdańskim,
  • cerkiew św. Michała Archanioła,
  • fontanna Jaś i Małgosia,
  • fontanna Żaba.

Największą furorę w Ciechocinku robią jednak dwie drewniane tężnie solankowe, zbudowane w latach 1824–1828. Konstrukcje są oparte na siedmiu tysiącach wbitych w ziemię pali. Ciechocinek powinien być obowiązkowym punktem na mapie podczas podróży na północ Polski. 

Pelplin

Bliżej Trójmiasta położony jest Pelplin, znajdujący się w województwie pomorskim i powiecie tczewskim. Jego najważniejszą atrakcją jest gotycka katedra pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. Samo zwiedzanie katedry może zająć dłuższą chwilę, jednakże warto zobaczyć jeszcze coś więcej. Doskonałym pomysłem będzie spacer po terenach dawnej cukrowni, odwiedzenie kościoła Bożego Ciała oraz Collegium Marianum.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*