Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodu

Poradnik
Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodu
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Piękny, błyszczący lakier samochodu jest pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę. Wygląd auta oceniamy w pierwszej chwili właśnie po lakierze na jego karoserii, dopiero potem zwracamy uwagę na markę i model. Jednak oprócz pełnienia funkcji estetycznych, lakier samochodowy odpowiada również za ochronę karoserii.

Co o samochodzie mówi stan lakieru?

Każdy kierowca chce, żeby cały jego samochód pokryty był błyszczącym, wolnym od wad i pęknięć lakierem. Odpowiednio zadbany lakier ma ogromny wpływ na wygląd samochodu, tak duży, że nawet w starszym samochodzie może sprawić, że będzie on wyglądał jak nowe auto. Jest to też wizytówka właściciela pokazująca, w jaki sposób dba o swój pojazd i jak ten był eksploatowany. Dzięki temu przy sprzedaży można osiągnąć wyższą cenę.

Lakier samochodu opowiada również jego historię. To właśnie grubość lakieru może wskazać na kolizje, w jakich samochód uczestniczył, czy przebieg napraw na przestrzeni lat.

Lakier nie tylko jako ozdoba

Najważniejszą funkcją lakieru samochodowego jest zabezpieczenie karoserii przed czynnikami zewnętrznymi. Pierwszym co przychodzi na myśl, jest odwieczny wróg wszelkiego metalu, czyli korozja. Jednak lakier tworzy zabezpieczenie również przed odpryskami, zadrapaniami, odbarwieniami oraz innymi skutkami działania czynników środowiskowych, które mogą wyzwolić różne reakcje chemiczne na powierzchni karoserii.

Co wpływa na stan lakieru?

Na stan lakieru samochodowego wpływa wiele czynników dnia codziennego. Z jednej strony samochód wystawiony jest ciągle na promieniowanie UV, z drugiej strony, jeśli schować go w cieniu drzewa, jest wówczas narażony m.in. na ptasie odchody. W trakcie drogi natomiast dodatkowo zagrażają takie czynniki jak kwaśne deszcze, sól drogowa, pył i piasek, odbijające się od powierzchni lakieru drobne kamienie, zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Nawet wizyta na myjni automatycznej może zakończyć się zarysowaniami, a nie każda myjnia oferuje kompleksowe mycie detailingowe, które zapewni ochronę lakieru.

Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego

Istnieje kilka metod, aby zabezpieczyć lakier. Najlepiej stosować więcej niż jedną ze względu na różne właściwości ochrony lakieru przez poszczególne sposoby.

Wosk

woskowanie samochodu

Jest to jeden z najczęstszych i najprostszych do aplikacji sposobów zabezpieczenia lakieru. Na rynku dostępne są różnego rodzaju woski, które można stosować nawet samodzielnie. Nie jest to najtrwalsza metoda, lecz z pewnością bardziej dostępna ze względu na koszt. W ten sposób można chronić lakier przed promieniowaniem UV czy przywieraniem brudu.

Wosk można podzielić ze względu na ich skład na woski naturalne i woski syntetyczne. Wosk naturalny jest mniej trwały, lecz daje lepszy połysk, natomiast woski syntetyczne jest łatwiej zaaplikować od wosków naturalnych.

Woski mają również różną formę i z tego względu można je podzielić na woski miękkie i woski twarde. Pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji. Natomiast to woski twarde pozwalają zabezpieczyć lakier na dłuższy okres, nawet do sześciu miesięcy. Są jednak dość trudne i pracochłonne w nakładaniu, dlatego najlepiej skorzystać z ofert w specjalistycznych myjniach, które oferują dodatkowe zabezpieczenie lakieru woskiem.

Powłoka polimerowa

Powłoki polimerowe utrzymują się na lakierze około sześciu miesięcy. Tworzą one cienką warstwę ochronną na powierzchni auta, mają dobre właściwości hydrofobowe i są odporniejsze na temperaturę oraz promieniowanie UV niż wosk.

Powłoka ceramiczna

zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną

Powłoka ceramiczna jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia lakieru samochodowego. Jest to również metoda najbardziej zaawansowana technologicznie. Powłoki ceramiczne po nałożeniu na powierzchnię lakieru krystalizują się i łączą z lakierem bezbarwnym, tworząc trwałą powłokę ochronną. Choć nie jest tania, to jest to metoda zabezpieczania lakieru nawet na lata. Firmy oferujące zabezpieczenie powłoką ceramiczną dają gwarancję trwałości powłoki nawet do sześciu lat.

Dzięki zastosowaniu powłoki ceramicznej lakier auta jest doskonale chroniony przed promieniowaniem UV, silnymi środkami chemicznymi i szkodliwymi substancjami. Ponadto jest to też dobre zabezpieczenie przed drobnymi zarysowaniami i mikrouszkodzeniami.

Powłoka ceramiczna to nie tylko ochrona lakieru samochodowego. Dzięki niej lakier zyskuje właściwości hydrofobowe i antystatyczne, co skutkuje odpychaniem cząsteczek wody oraz brudu. Samochód łatwiej jest utrzymać w czystości i bez zacieków.

Kolejną zaletą powłoki ceramicznej jest tworzenie szklistej powierzchni, która pozwala uzyskać wysoki połysk. Dzięki temu pogłębiają kolor, który staje się żywszy i wyraźniejszy.

Tak więc zastosowanie powłok ceramicznych pozwala nie tylko zabezpieczyć lakier samochodowy, ale też poprawia wygląd samochodu.

Powłoka kwarcowa

Powłoka kwarcowa jest bardzo podobnym rozwiązaniem jak powłoka ceramiczna. Ochrona, jaką daje powłoka kwarcowa, jest dość zbliżona do tej ceramicznej. Obie powłoki chronią przed drobnymi zarysowaniami, jak i działaniem promieniowania UV oraz szkodliwymi substancjami i detergentami. Jednak powłokę ceramiczną cechuje dłuższa trwałość niż powłoki kwarcowej, która utrzymuje się na powierzchni lakieru do około dwóch lat. Za to koszt nałożenia powłoki kwarcowej jest niższy niż w przypadku ceramiki.

Folia PPF

Najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia jest oklejenie samochodu transparentną folią ochronną PPF (Paint Protection Film). Podobnie jak w poprzednich metodach nadaje ona dodatkowego połysku, pogłębia i ożywia kolor lakieru oraz, podobnie jak powłoka ceramiczna, doskonale chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi i chemicznymi. Jednak w przypadku folii, szczególnie przy zastosowaniu grubszej warstwy ochronnej, uzyskujemy bardzo wysoką odporność na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne.

Folia PPF jest też bardzo trwała. Producenci dają często gwarancję na 5-7 lat, a nawet i dłużej. Ponadto bezinwazyjność tej metody pozwala na usunięcie folii ochronnej bez uszkodzenia lakieru.

Sam proces oklejania samochodu folią wymaga jednak odpowiednich warunków i dużej precyzji, a koszt nie jest niski. Dlatego zazwyczaj folię stosuje się w nowych samochodach. Często w celu minimalizacji kosztu okleja się jedynie najbardziej narażone części samochodu jak lusterka czy zderzaki. Z tego względu najlepiej zdać się na doświadczenie profesjonalnej firmy, która posiada w swojej ofercie zabezpieczenie lakieru folią PPF.

Czym zabezpieczyć lakier?

Wybierając metodę zabezpieczenia lakieru, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne możliwości, koszt oraz oczekiwania. Mniej trwałe metody, które słabiej zabezpieczają lakier, można zastosować nawet samemu. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym zabezpieczeniu lakieru, wówczas nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnej firmie.

Niezależnie od wyboru sposobu zabezpieczenia karoseria musi być odpowiednio przygotowana, aby powłoka ceramiczna, folia PPF, czy nawet wosk twardy spełniły odpowiednio swoją funkcję. Lakier powinien być bez wad, gdyż w innym przypadku skazy będą widoczne przez warstwę zabezpieczającą, jak i również może to przełożyć się na trwałość i skuteczność powłoki ochronnej.

Wykonanie korekty lakieru może więc być niezbędne przed przystąpieniem do aplikacji wybranej metody zabezpieczenia.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*