Czym się kierować przy kupnie opon szosowych do motocykla?

Poradnik
Czym się kierować przy kupnie opon szosowych do motocykla?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jazda na motocyklu jest bez wątpienia ekscytująca i wiele osób ją lubi. Jak jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

1. Ogumienie do motocykla – dlaczego jest ważne?

2. Opony zimowe a letnie – najważniejsze różnice

3. Opony wyścigowe a opony szosowe – które wybrać?

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia do motocykla?

Ogumienie do motocykla – dlaczego jest ważne?

Nie da się ukryć, że jazda na motocyklu wielu z nas sprawia dużo przyjemności. Jednak aby móc w pełni cieszyć się prędkością, musimy zadbać przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. W tym celu powinniśmy nie tylko dobrać odpowiedni strój i zbroję do jazdy, ale także zadbać o stan techniczny samej maszyny. Dobór właściwych opon i regularna kontrola ich stanu to podstawa dla każdego motocyklisty. Ogumienie należy dobierać zarówno pod kątem pory roku, w jakiej jeździmy, jak i przeznaczenia naszego motocykla. Przykładowo, opony szosowe wybrać należy w sytuacji, gdy poruszamy się po drogach utwardzonych – jest to najbardziej uniwersalny typ. Z kolei w przypadku, gdy lubujemy się w wyścigach czy offroadzie, będziemy potrzebować zupełnie innego produktu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://intercars.pl.

Opony zimowe a letnie – najważniejsze różnice

Jednym z podstawowych podziałów opon do motocykli jest ten wedle sezonu, do jakiego są przeznaczone. Ogumienie na lato cechuje się płytszym bieżnikiem, dzięki czemu lepiej „trzyma się” suchej i rozgrzanej nawierzchni. Z kolei opony na zimę posiadają głębsze i bardziej agresywnie wykonane żłobienia, co pozwala im zachować większą przyczepność i komfort jazdy na mokrej nawierzchni. Dodatkowo szeroka opona z tyłu również będzie wymagała od nas nieco uwagi, ponieważ to od niej i jej stanu zależy nasze bezpieczeństwo. Zadbajmy zatem, aby regularnie dokonywać przeglądu opon i wymieniać je tak szybko, jak tylko zauważymy nadmierne zużycie bieżnika lub jakiekolwiek uszkodzenia.

Opony wyścigowe a opony szosowe – które wybrać?

Innym sposobem na podzielenie ogumienia przeznaczonego dla motocykli jest wyodrębnienie kategorii wedle przeznaczenia do użytku. Biorąc pod uwagę takie rozgraniczenie najpopularniejszymi wyborami są opony szosowe oraz wyścigowe. Te pierwsze to idealny wybór dla osób traktujących jazdę w sposób casualowy lub też turystyczny, gdzie opory toczenia nie mają aż tak dużego znaczenia. Opony szosowe do motocykla w sklepie InterCars to szeroki wybór produktów do wielu różnych typów motocykli, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Odrębną i bardziej zaawansowaną kategorią są opony wyścigowe. Te zwykle zapewniają nam niskie opory toczenia, dzięki czemu możemy osiągnąć lepszy wynik na torze. Zapewniają także lepszą przyczepność podczas jazdy wyczynowej, na odpowiednio przygotowanej w tym celu nawierzchni. Opony o szerokości dopasowanej do typu maszyny oraz tempa jazdy po torze pozwolą nam czerpać dużo więcej przyjemności z jazdy i ścigania się. Dla najbardziej wymagających możemy wyodrębnić też kategorię slick, czyli opony bez bieżnika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia do motocykla?

Wybierając opony należy przede wszystkim zdecydować się na model, który sprawia że jazda jest nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna. Warto sprawdzić, czy podczas wypraw bardziej przyda nam się produkt utrzymujący niższe ciśnienie powietrza, czy też potrzebujemy aby opona była jak najbardziej twarda. Równie istotna jest szerokość opony, szczególnie w przypadku tylnego koła. Jeżeli nie mamy jeszcze dość wiedzy na to, aby samodzielnie dobrać opony, warto poprosić o poradę przy najbliższej wizycie w warsztacie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*