Odpowiedni poziom czystości w środku auta jest dla wielu wyznacznikiem tego, czy ktoś dba o swój pojazd, czy nie. Dlatego warto się zastanowić, jak można otoczyć go odpowiednią opieką.
To, jak wygląda deska rozdzielcza, zależy od wielu czynników – materiału, z którego ją wykonano, warstwy wierzchniej, jaką ją pokryto, a także to ile czasu jest eksploatowana i jak w ciągu mijających lat dbał o nią właściciel. To często ostatni czynnik ma największy wpływ na to, jak ostatecznie prezentuje się deska rozdzielcza.
Jednak dlaczego warto o nią dbać? To ważny element, który wpływa na ogólną prezencję samochodu. Odpowiednia czystość oddziałuje także na inne kwestie, jak na przykład higienę jazdy. Wydawać by się mogło, że stwierdzenie „higiena jazdy” odnosi się wyłącznie do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania manewrów, jednak dotyczy także po prostu czystości w środku. A deska rozdzielcza jest prawdopodobnie największą i najczęściej dotykaną powierzchnią we wnętrzu samochodu.
Charakterystyka auta polega na tym, że pojazd jest często intensywnie eksploatowany, czy to w trakcie trasy do szkoły i pracy, czy po zakupach, gdzie w sklepach przewijają się setki klientów lub po aktywności fizycznej. Auto jest także głównym środkiem transportu, dzięki któremu użytkownicy dostają się na wakacje, czy to bezpośrednio, czy na lotnisko. Jak widać, samochód jest w centrum niemal każdej kategorii życia pasażerów. Podkreśla to jego ważność, jednak także wpływa na to, że elementy takie jak m.in. deska rozdzielcza mają częsty kontakt z dłońmi czy z brudem, co prowadzi do tego, że mogą się na nich gromadzić liczne zarazki.
Podstawą odpowiedniego utrzymania deski rozdzielczej w czystości są konsekwencja i regularność. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której po miesiącach nieustannego użytkowania nagle się okazuje, że w środku zalega brud na chodniczkach, tapicerka jest mocno zakurzona, a miejscami zabrudzona, a dotykanie deski rozdzielczej jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ się klei. Tak jak w przypadku elementów wymienionych jako pierwsze, opieką należy również otoczyć deskę rozdzielczą.
Jeżeli kierowca wie, że jest w stanie systematycznie dbać o stan powierzchni tego elementu, prawdopodobnie mogą mu wystarczyć wyłącznie chusteczki nawilżane, szmatka czy specjalny środek do czyszczenia w sprayu, który można kupić na niemal każdej stacji. Jednak sytuacja prezentuje się nieco inaczej w przypadku, gdy materiał wykonania deski rozdzielczej jest szlachetniejszy i wymaga kompleksowej opieki.
W przypadku desek rozdzielczych w autach z wyższej półki cenowej lub po prostu w tych, gdzie zainwestowano w lepszą wersję wyposażenia, warto zaopatrzyć się nie tylko w typowe środki 2w1 i chusteczki. Do zapewnienia optymalnej higieny potrzebne są m.in. środki do czyszczenia oraz pielęgnacji. Taka dwuetapowa konserwacja zapewni skuteczność w walce z brudem.
W przypadku impregnatów kluczowa jest przede wszystkim skuteczność. Powinny poradzić sobie z niemal każdym zabrudzeniem – świeżymi plamami, a także starymi nieczystościami, które zalegają na powierzchni deski. Dobrze jest do tego dobrać odpowiednią gąbkę, która będzie na tyle szorstka, żeby podważyć i usunąć zabrudzenia, ale jednocześnie na tyle miękka, aby nie porysować powierzchni deski rozdzielczej – najczęściej są to produkty z mikrofibry lub bawełny.
Kolejnym etapem jest pielęgnacja. To ważna kwestia, ponieważ używając odpowiedniego środka, można zapewnić dodatkowy efekt, co podkreśli rodzaj wykończenia – matowy lub na połysk. Dlatego warto na początku sprawdzić, jaka jest dokładnie charakterystyka danego produktu.
Po tych wszystkich etapach można być pewnym, że deska rozdzielcza jest nie tylko czysta, ale także jej powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu i będzie cieszyć oko swoim świeżym wyglądem. Warto ustalić sobie na początku odstępy czasu, w jakich będzie się wykonywać te czynności, aby uniknąć momentów, w których nagromadzona warstwa brudu będzie naprawdę trudna do usunięcia.
(fot. pixabay.com)