Zarządzanie flotą samochodową nigdy nie było tak proste! Sprawdź lokalizatory GPS!

Zarządzanie flotą samochodową nigdy nie było tak proste! Sprawdź lokalizatory GPS!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zarządzanie flotą samochodową to bardzo odpowiedzialne i skomplikowane zajęcie. Nic więc dziwnego, że najlepszym przyjacielem każdego fleet managera szybko stał się lokalizator GPS. Dzięki zbieraniu informacji na temat zdarzeń w samochodzie oraz tras, można doskonale zoptymalizować pracę oraz poczynić oszczędności, które przyczyniają się do rozwoju firmy. Jak to wszystko działa? Jak sprawnie i w łatwy sposób zarządzać flotą? Zapraszamy do lektury, odpowiemy na wszystkie pytania!

Najważniejsze dane w zarządzaniu flotą samochodową

Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze dane w zarządzaniu flotą samochodową to te, dzięki którym uda się najwięcej zaoszczędzić. Wniosek nasuwa się bardzo szybko – są to informacje dotyczące spalania na trasie, zakupów paliwa oraz jego ilości w pojeździe. Lokalizator GPS umożliwia szczegółową kontrolę wszystkich powyższych. Nie tylko pokaże, w których momentach trasy jest spalane najwięcej paliwa, ale też zapobiegnie nieuczciwości pracowników jeśli chodzi o jego zakup, czy też spuszczanie z baku.

Jednak nie samym paliwem żyje flota. Oszczędności niesie za sobą także styl jazdy. Gwałtowne manewry oraz hamowanie i przyspieszanie, nadmierna prędkość czy zbyt długi postój z włączonym silnikiem powodują nie tylko większe spalanie, ale też znaczną eksploatację pojazdu. Lokalizatory GPS potrafią monitorować i takie zdarzenia. Mało tego! Gdy takie zdarzenie zajdzie, mogą wysłać do osoby odpowiedzialnej lub samego kierowcy alert, który będzie jednoczesnym upomnieniem i wezwaniem do poprawy.

Oczywiście należy także pamiętać o podstawowej funkcji lokalizatora GPS, która znacznie ułatwia zarządzanie flotą. Mowa o bieżącej lokalizacji oraz o możliwości przeglądania historycznych tras. Dzięki optymalnie zaplanowanej podróży, pojazdy pojawiają się u celu punktualnie, co w niektórych branżach, jak np. dostawa leków lub żywności jest bardzo istotne. Dzięki tym opcjom można również zobaczyć, czy kierowca nie zbaczał z trasy oraz czy nie robił sobie dodatkowych przerw, które mogły przyczynić się do opóźnień.

Jak lokalizatory GPS pomagają w zarządzaniu flotą samochodową?

Po części omówiliśmy już jak lokalizatory GPS pomagają w zarządzaniu flotą samochodową – zbierają dane. Jednak same dane to nie wszystko szczególnie, gdy przychodzi koniec miesiąca i trzeba zrobić szereg różnych raportów i zestawień na temat floty. Właśnie tutaj wkracza druga użyteczna funkcja lokalizatorów GPS – dzięki zintegrowanemu systemowi raporty generują się automatycznie, nie ma więc potrzeby spędzania godzin przy tabelkach Excelu i ręcznym tworzeniu zestawień.

Raporty różnią się w zależności od zakresu danych jakie zbiera lokalizator. Jest jednak kilka popularnych, które z pewnością doceni każdy fleet manager. Jednym z nich jest zbiorczy raport przejazdów. To narzędzie pozwala na pogłębioną analizę floty, ponieważ można w nim umieścić więcej niż jeden lokalizator i prześwietlić je pod kątem rozpoczęcia i zakończenia podróży, spalania i poziomu paliwa, a także miejsc, w których odbył się postój. Prawdziwa bomba informacji.

Bardzo przydatna będzie także opcja wysyłania raportów na e-mail. Jeśli bieżące sprawy zajmują fleet managera w znacznym stopniu i nie chce utracić przeszłych danych wystarczy, że ustawi sobie jakie raporty i w jakim formacie chce dostawać na maila. W wolnej chwili będą gotowe do przejrzenia.

Flota samochodowa na wyciągnięcie ręki – zarządzaj mobilnie!

Niewątpliwym ułatwieniem jest także możliwość obsługi lokalizatorów GPS we flocie samochodowej poprzez aplikację mobilną. Fleet manager ma tyle obowiązków, że nie zawsze jest czas i sposobność, aby usiąść do komputera i sprawdzić gdzie w danym momencie znajduje się kierowca. Aplikacja mobilna zdecydowanie usprawnia ten proces – parę przesunięć palca po ekranie telefonu lub tabletu i wszystkie niezbędne informacje pojawiają się na ekranie. Tym sposobem zarządzanie flotą samochodową jeszcze nigdy nie było tak proste!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*