Nie masz klimatyzacji? Zobacz, jak te gadżety pomogą Ci chłodzić się w aucie!

Nie masz klimatyzacji? Zobacz, jak te gadżety pomogą Ci chłodzić się w aucie!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje, błękitne niebo, najdłuższe dni w roku to najlepszy i wymarzony czas. Może być jednak koszmarem, jeśli przychodzi do spędzenia kilku godzin w aucie bez klimatyzacji. Jakie gadżety przyniosą ulgę w gorącym wnętrzu?

Kiedy czekamy na wakacje, pragniemy wysokich temperatur i jak najmniejszej ilości deszczu. Zapominamy wtedy, że upały mają swoje gorsze strony. Szczególnie brutalnie przekonują się o tym właściciele tych aut, które nie mają klimatyzacji. W takim wypadku praktycznie nie ma możliwości, żeby w domowy sposób schłodzić auto do komfortowej temperatury. Z pomocą mogą przyjść różne akcesoria, które wspomogą pasażerów w tych trudnych dla nich chwilach. 

Wentylatory

Chyba najbardziej oczywisty dodatek na upalne dni. Był bardzo popularny w czasach, kiedy na ulicach królowały maluchy i polonezy. Dziś też może się sprawdzić, choć raczej w umiarkowanym stopniu. 

Nie warto szukać małych wentylatorów na przyssawki. Są to urządzenia o małej mocy i prędzej zdenerwują kierowcę swoim hałasowaniem, niż schłodzą cokolwiek we wnętrzu. Warto poszukać większych wiatraków o sporej mocy. Najlepsze będą takie, które są wyposażone w dodatkowe wkłady chłodzące, które po uprzednim schłodzeniu w lodówce montuje się na wiatraku. Daj to namiastkę klimatyzacji i choć efekty nie będą spektakularne, to mogą obniżyć temperaturę.

Mata chłodząca

Maty chłodzące to rozwiązanie wprost z samochodów premium. Jest to nic innego jak wentylowanie ciała. Wentylatory wbudowane w matę chłodzą ciało, zapobiegają przegrzaniu i nadmiernemu poceniu. Ponadto często takie maty są wyprofilowane tak, że siedzenie na nich jest bardziej komfortowe niż na samych fotelach. Podczas poszukiwania tego dodatku, warto zwrócić uwagę na hałas wentylatorów, materiał, z jakiego jest uszyta mata i tryby pracy. Wiele mat ma regulację siły nawiewu, jest to bardzo istotne, ponieważ nie zawsze potrzebujemy mocnego chłodzenia, a zbyt długie i mocne schładzanie ciała może doprowadzić do przeziębień i bólu pleców.

Rolety i osłony przeciwsłoneczne

Cień to największy przyjaciel podczas upalnych dni. Trzeba się starać, aby samochód parkować w jak najbardziej zacienionym miejscu. To zasada dla każdego, nawet tych, którzy mają klimatyzację. Niestety nie zawsze istnieje możliwość schowania samochodu w cieniu. Wtedy nieocenione mogą się okazać maty przeciwsłoneczne, które skutecznie zasłaniają wnętrze samochodu przed promieniami słonecznymi. Są one dodatkowo wyposażone w warstwę, która odbija światło, tak żeby wnętrze nie nagrzało się od rozgrzanej maty. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku rolet, które montuje się na tylnych szybach auta. W ten sposób można zasłonić pasażerów tylnej kanapy od promieni słonecznych.

Podobnie działają folie na szyby. Przyciemniają one wnętrze, dzięki czemu mniej ciepła dostaje się do auta, a przy okazji ograniczają widoczność tylnej kanapy przechodniom. 

Lodówka

Podczas upałów bardzo istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej schłodzonych. Choć lodówka raczej nie wpłynie na temperaturę wnętrza samochodu, to umożliwi utrzymanie napojów w niskiej temperaturze. Lodówki są w stanie utrzymać temperaturę do 20 stopni Celsjusza niższą niż powietrze na zewnątrz. Lodówki samochodowe zazwyczaj są podłączane do gniazdka 12 V.

Przeczytaj też: https://beautyride.pl/poradnik/jakie-ubezpieczenie-wykupic-na-wakacyjna-podroz-samochodem/

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*