Zniżki na AC i OC – wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć

Ubezpieczenie
Zniżki na AC i OC – wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie samochodu to wydatek, który spędza sen z powiek wielu kierowcom. Co roku nadchodzi czas na to, by zapłacić ubezpieczenie AC i OC, a ich koszt całkowity zawsze poznawany jest kilka tygodni przed terminem zapłaty. Firmy ubezpieczeniowe zachęcają do wykupienia zniżek na OC i AC. Warto przekonać się, jak one działają i czy warto się na nie zdecydować.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC należy do rodzaju ubezpieczeń majątkowych – chroni Cię jako kierowcę samochodu przed odpowiedzialnością za poniesione szkody w przypadku kolizji lub wypadku. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC obowiązuje bez względu na to, czy kolizja miała miejsce na drodze czy parkingu.

Kto musi wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Dotyczy to nie tylko właścicieli samochodów osobowych, ale również ciężarowych, a także innych pojazdów mechanicznych, takich jak motocykle i ciągniki. Jeśli samochód jest zarejestrowany, konieczne jest wykupienie polisy OC. Pojazd musi zostać ubezpieczony w dniu rejestracji.

Zniżka na ubezpieczenie OC – kiedy obowiązuje i jak można ją uzyskać?

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość wykupienia zniżki na ubezpieczenie OC. Dzięki temu właściciel samochodu może płacić nieco mniej za coroczną polisę. Spełniać musi jednak kilka warunków, zwłaszcza konieczność jazdy bezkolizyjnej – zazwyczaj za każdy rok bezkolizyjnej jazdy można otrzymać około 10% zniżki na ubezpieczenie OC. Dodatkowo warto wiedzieć, że istnieje możliwość wykupienia ochrony zniżek OC, dzięki czemu po kolizji nie zostaną utracone wcześnie wypracowane zniżki. Nie można zapominać, że zniżki obowiązują jedynie w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona polisa. Bez ochrony zniżek OC możesz stracić około 10–30% pozyskanej zniżki. Przed podpisaniem umowy na ochronę zniżek warto zapoznać się z umową, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy zniżki zostaną utracone. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inne zasady co do tego zagadnienia.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, znane również pod nazwą autocasco, jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym. Jeśli więc nie zdecydujesz się na wykupienie AC, nie zostanie naliczona żadna kara. Wiele osób zastanawia się przez to, czy w ogóle jest sens, by decydować się na jego wykupienie. Warto jednak wiedzieć, że polisa AC jest bardzo przydatna w wielu różnych sytuacjach.

Kiedy ubezpieczenie AC jest przydatne

Polisa AC jest ubezpieczeniem, dzięki któremu Twój samochód jest chroniony przed skutkami wandalizmu, kolizji i zdarzeń losowych. To oznacza, że dostaniesz odszkodowanie, jeśli samochód zostanie zniszczony w przypadku pożaru, zalania, trzęsienia ziemi i huraganu. Dodatkowo przydaje się również w razie gradu lub upadku gałęzi na samochód. AC chroni Cię również przed kosztami poniesionymi w przypadku kradzieży samochodu. Ubezpieczenie AC działa wtedy, gdy samochód zostanie skradziony, zniszczony zostanie fotelik samochodowy, prawo jazdy lub dowód rejestracyjny. Warto również wiedzieć, że otrzymasz odszkodowanie nawet wtedy, gdy samochód zostanie zniszczony, ale sprawcy nie uda się znaleźć.

Zniżki na AC – kiedy obowiązują i jak można je zyskać?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie samochodu AC, warto wiedzieć, co wpływa na jego cenę. Zniżki na AC można dostać dzięki bezkolizyjnej jeździe i dłuższemu stażowi kierowcy. Na cenę polisy wpływają również:

  • wiek kierowcy,
  • marka samochodu,
  • wiek samochodu.

Na zniżkę mogą liczyć osoby, które decydują się na zapłacenie za ubezpieczenie AC jednorazowo. Spłacanie w ratach może sprawić, że całkowita kwota jest wyższa. Dodatkowo o zniżce można mówić, kiedy przez kilka lat wybiera się ubezpieczenie u tego samego towarzystwa. Zniżki można dostać, decydując się na jednoczesne wykupienie ubezpieczenia AC i OC. Dodatkowo na cenę AC wpływa rodzaj samochodu, a także zabezpieczenia, jakie zostały w nim zastosowane. Im więcej systemów chroniących samochód przed kradzieżą, tym niższe będzie ubezpieczenie AC.

Mając zniżki na OC i AC, warto pomyśleć o ochronie zniżek. Można wykupić je u swojego ubezpieczyciela, a cena zależna jest od firmy ubezpieczeniowej.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*