Jak sprowadzić auto z Danii?

Jak sprowadzić auto z Danii?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sprowadzenie samochodu z Danii do Polski może wydawać się trudnym zadaniem, ale z odpowiednim planowaniem i przestrzeganiem przepisów można to zrobić bez większych trudności. Pomimo tego, że większość Polaków nie bierze Danii pod uwagę, chcąc kupić samochód używany, to powinni zastanowić się właśnie nad wybraniem tego kraju, jeśli chodzi o auta z rynku wtórnego. W jaki sposób można sprowadzić auto z Danii?

Na to zwróć uwagę, sprowadzając auto z Danii

Samochód z Danii można odebrać osobiście, przetransportować go do Polski na lawecie lub zlecić wyszukanie i sprowadzenie auta firmie samochodowej z naszego kraju, na przykład fachowcom z https://dadaauto.pl/sprowadzanie-samochodow-z-danii/. W ostatnim przypadku trzeba najczęściej tylko zapłacić za usługę oraz auto i czekać na pojazd. 

W momencie odebrania tłumaczenia dokumentów związanych z zakupem auta trzeba zgłosić się z nimi do urzędu celnego. Na zgłoszenie oraz opłacenie akcyzy ma się 30 dni. Termin jest liczony od momentu, w którym pojazd przekroczy granicę. Sama wartość akcyzy jest wyliczana na podstawie wartości auta w umowie.

Jak zarejestrować auto z Danii w Polsce?

Żeby otrzymać nowy dowód rejestracyjny i tablice, trzeba odczekać do 30 dni, jednak urzędy działają sprawniej i wydają niezbędne dokumenty i identyfikatory do 2 tygodni. Udając się do urzędu, należy przejść tam następujące etapy:

  • tłumaczenia umowy kupna- sprzedaży, 
  • tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, 
  • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
  • dowód ważnego przeglądu technicznego, 
  • tablice rejestracyjne, 
  • uiszczenie opłaty 256 zł.

Jak sprawdzić auto sprowadzone z Danii?

Przed dokonaniem transakcji, kupujący z pewnością będzie chciał dowiedzieć się, w jakim stanie technicznym jest pojazd. Można to sprawdzić za pośrednictwem strony https://findsynsrapport.fstyr.dk/sider/soegning.aspx. Po wpisaniu nr VIN auta albo duńskiego nr rejestracyjnego można sprawdzić dokładne informacje na temat samochodu m.in. przebieg.

Jednak zanim do tego dojdzie, trzeba konkretne auto znaleźć. Można to zlecić w całości usługodawcom. Wiele osób woli samemu poszukać samochodu. Najlepiej nadają się do tego odpowiedniki polskiego otomoto.pl. Do takich stron zaliczają się: bilzonen.dk, bilprise.dok, bilbasen.dk oraz autoautikon.dk.. Nie brakuje tam ciekawych ofert z rozmaitymi ogłoszeniami motoryzacyjnymi. 

Czy warto sprowadzać auto z Danii?

Dla wielu osób jest to pierwszy kierunek, który obierają w poszukiwaniu dobrego samochodu. Auta z Danii są doceniane za dobry stan blacharski, a także świetny stan techniczny. Przeglądy serwisowe w Danii są znacznie bardziej restrykcyjne w porównaniu ze standardami w Polsce. Dlatego nietrudno znaleźć zadbany egzemplarz w atrakcyjnej cenie. 

Warto też wiedzieć, że kupując auto używane z Danii, można uzyskać zwrot podatki. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy cena jest podana w formacie brutto. W takim przypadku nabywcy należy się 60% zwrotu podatku. Auto musi być jednak przeznaczone na eksport i wyrejestrowane z Danii na stałe. Jak widać sprowadzanie auta z Danii, jest pomysłem wartym uwagi i dobrze poważnie rozważyć tę opcję.

Fot.: Brock Wegner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*