W jaki sposób prać dywaniki samochodowe?

W jaki sposób prać dywaniki samochodowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dywaniki samochodowe w okresie jesienno-zimowym muszą przeżyć naprawdę ekstremalne warunki – błoto, wilgoć, deszcz, śnieg, wszystko to może wpłynąć na ich kondycję. Dlatego też warto częściej dbać o ich czystość, ale jak to dokładnie zrobić? O czym pamiętać podczas prania? 

Pranie dywaników samochodowych – ważny jest materiał

Dywaniki samochodowe można wyróżnić na podstawie materiału, z jakiego powstały. Najchętniej kupowane i najczęściej spotykane są te z gumy. Nie da się ukryć, że tworzywo to jest bardzo wytrzymałe, a usuwanie zabrudzeń z dywaników – bardzo proste. Kolejny rodzaj materiału to welur. Utrzymanie go w czystości w okresie jesienno-zimowym nie należy do prostych. Ten materiał jest jednak bardzo komfortowy pod stopami, a przy tym podnosi klasę i elegancję pojazdu – często obszyty jest nicią w wyróżniającym się kolorze. Dodatkowo można wyróżnić dywaniki wykonane z ekoskóry. Wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie od wersji gumowych i teoretycznie powinno się je czyścić łatwiej od welurowych. 

Dywaniki gumowe – jak je prać?

Gumowe dywaniki nie wymagają specjalnych środków do prania. Wystarczy użyć myjki ciśnieniowej do ich przepłukania, a następnie chemii w postaci proszków czy płynów z różnymi detergentami. Najważniejsza kwestia to niepozostawianie gumy na kilka godzin z nałożoną agresywną chemią czyszczącą. Wystarczy kilka minut i ponowne spłukanie myjką ciśnieniową, aby usunąć wszelkie zabrudzenia z powierzchni dywaników gumowych. Gdy trudniejsze do usunięcia zabrudzenia nie chcą zejść, możesz użyć szczotki do szorowania.

Pranie dywaników welurowych

Dywaniki wykonane z weluru przypominają te domowe. Dlatego też używanie do usuwania zabrudzeń z ich powierzchni szczotki do szorowania nie jest najlepszym pomysłem. Mycie wodą to także nie jest dobry sposób na pozbycie się zanieczyszczeń. Welur bardzo długo schnie, a sama wilgoć źle wpływa na ten materiał. Nie jest więc dobrym pomysłem wykorzystywanie znanych i tradycyjnych sposobów usuwania zabrudzeń. Najlepszą metodą okazuje się tutaj odkurzanie, które jest w stanie poradzić sobie z zaschniętym błotem, piaskiem, kamyczkami i innymi zanieczyszczeniami.

Dywaniki z ekoskóry – wymagają specjalnego traktowania

Jak to wygląda w przypadku ekoskóry? Skaj to bardzo wdzięczny materiał, gdy jest traktowany odpowiednio. Często jednak użytkownicy nie wiedzą, jak się z nim obchodzić, a nieprawidłowa eksploatacja doprowadza do pojawiania się na przykład pęknięć. Dlatego też nie jest to rozwiązanie tak popularne.

Jak się jednak okazuje, wystarczy poznać kilka technik usuwania zanieczyszczeń z tego materiału. Przede wszystkim nie wolno go natłuszczać i nawilżać. Detergenty i myjka ciśnieniowa również nie wchodzą tutaj w grę. Najlepszym sposobem jest wilgotna szmatka i częste, najlepiej codzienne przecieranie zanieczyszczeń. To czynność, która potrwa kilka minut, a dywaniki ze skaju będą się pięknie prezentować przez lata! Do większych zabrudzeń polecamy ciepłą wodę z mydłem. Ekoskóry pod żadnym pozorem nie można trzepać, doprowadzi to do uszkodzenia materiału.

Zdj. główne: Nikola/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*