Miałaś szkodę z AC? Zobacz, jak wzrośnie składka

Ubezpieczenie
Miałaś szkodę z AC? Zobacz, jak wzrośnie składka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie AC jest bardzo popularne, szczególnie wśród właścicieli droższych pojazdów, którzy chcą zabezpieczyć się przed utratą sporej sumy. Jak może wzrosnąć składka AC po szkodzie?

Jak dokładnie działa ubezpieczenie AC?

AC, czyli ubezpieczenie autocasco, to jedno z dostępnych na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, które należy do najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych przez kierowców, szczególnie nowszych samochodów o większej wartości. Ma ono stanowić zabezpieczenie przed finansowymi skutkami zniszczenia, utraty lub uszkodzenia auta w wyniku sytuacji losowej czy nawet w wyniku naszego błędu. 

Z racji tego, że wykupienie ubezpieczenia autocasco jest dobrowolne, jego zakres nie jest odgórnie określony i polisy różnią się od siebie. Praktycznie każdy ubezpieczyciel posiada odmienne oferty ubezpieczenia AC, które mają na przykład inny zakres ochrony czy też inny rodzaj likwidacji szkód. Co ważne, zniżki przy ubezpieczeniu AC naliczają się oddzielnie od ubezpieczenia OC. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych doświadczeni kierowcy mogą jednak liczyć na przeniesienie zniżek z OC na AC przy pierwszym jego wykupieniu. 

Likwidacja szkody z AC a wzrost składki

Podobnie jak w wypadku ubezpieczenia OC, gdy zgłosimy szkodę z autocasco, musimy liczyć się z tym, że nasza składka wzrośnie. Można się przed tym zabezpieczyć, jeśli wykupi się dodatkową ochronę, która pozwoli nam na przykład na zgłoszenie jednej szkody w trakcie trwania polisy bez utraty zniżek. Każda kolejna będzie już jednak kosztować przy wykupie kolejnej polisy ubezpieczeniowej. 

To, jak bardzo składka wzrośnie w razie zgłoszenia szkody z AC, zależy od polityki ubezpieczyciela. Niektórzy uznają, że jedna szkoda równa się stracie jednej klasy taryfowej, czyli zniżki wynoszącej 10% składki bazowej. Wiele zależy jednak od rozmiarów szkody i w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych wraz z jednym zdarzeniem można narazić się na utratę co najmniej dwóch klas taryfowych. To będzie już dość bolesne, gdyż może oznaczać wzrost składki rocznej nawet na poziomie przekraczającym tysiąc złotych. 

Jak zabezpieczyć się przed większą składką za polisę AC?

Istnieje kilka dość prostych sposobów na zabezpieczenie się przed wzrostem składki za polisę AC. Przede wszystkim zawsze powinniśmy starać się o zlikwidowanie szkody z OC sprawcy, jeśli szkoda została spowodowana przez inną osobę. Czasami nie da się jednak jej znaleźć, przez co trzeba zdecydować się na inne sposoby. Niewielkie szkody warto po prostu usuwać na własną rękę. Jeśli koszt ich naprawy nie jest duży, to wykonanie samodzielnie naprawy i jej opłacenie może być znacznie tańsze niż wykup polisy AC po podwyżce składki. 

Dobrym pomysłem jest posiadanie dodatkowych ubezpieczeń czy też szukanie towarzystw ubezpieczeniowych, które w razie szkody potrącają mniejszy procent z zebranych przez długie lata zniżek.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*