Mycie samochodu zimą – błąd czy jednak konieczność?

Auto SPA
Mycie samochodu zimą – błąd czy jednak konieczność?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele mówi się o tym, że mycie auta przy niskich temperaturach jest szkodliwe dla lakieru. Jednak wszechobecne zimą błoto, piasek i sól, którymi posypywane są śliskie drogi, sprawiają, że wizyta na myjni, nawet zimą, jest nieunikniona. Podpowiadamy, jak bezpiecznie umyć auto w zimne miesiące. 

Czy można myć samochód zimą?

Myjnię można, a nawet trzeba odwiedzać zimą. Środki stosowane przez drogowców przy niskich temperaturach mogą być bardzo szkodliwe dla lakieru i nadwozia. Regularne mycie samochodu to podstawowy element pielęgnacji i dbania o auto. Utrzymywanie swojego pojazdu w czystości zapobiega niszczeniu lakieru i powstawaniu nowych rys i uszkodzeń. Nie musimy obawiać się, że mycie samochodu zimą negatywnie wpłynie na auto, jeśli zastosujemy kilka prostych zasad.

Jak poprawnie umyć samochód przy niskich temperaturach?

Zimą zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem niż myjnia automatyczna, będzie myjnia ręczna. Przed myciem koniecznie zabezpiecz zamki przed zalaniem. Mycie auta warto zacząć od wstępnego opłukania lakieru aktywną pianą i spłukania piany wodą pod wysokim ciśnieniem. Ten zabieg w delikatny sposób oczyści samochód z piasku i soli, nie pozostawiając rys ani uszkodzeń na lakierze. Po wykonaniu wstępnego płukania, możemy przejść do zasadniczego mycia samochodu. 

Mycie zasadnicze należy wykonywać od góry do dołu, czyli zaczynając od dachu, kończąc na progach i zderzakach. Mycie ręczne powinno się wykonywać przy pomocy rękawicy z owczej wełny. Rękawicę moczymy w wodzie z szamponem do karoserii, a płuczemy w osobnym wiadrze z wodą ze środkiem oczyszczającym. Po umyciu auta ręcznie, należy bardzo dokładnie opłukać samochód i osuszyć go ręcznikami z mikrofibry. Dużo uwagi należy przyłożyć do dokładnego osuszenia wnęk karoserii, by zalegająca wilgoć nie zamarzała w niskiej temperaturze. Koniecznie należy wysuszyć mechanizmy składania lusterek i zamki. Warto zabezpieczyć też lakier woskiem, by brud mniej się osadzał. By wilgotne uszczelki nie przymarzały, dobrze jest zabezpieczyć je po myciu silikonem.

Kiedy nie myć auta?

Jeśli temperatury na zewnątrz spadają poniżej -10°C, bezpieczniej jest przełożyć mycie auta na cieplejszy dzień. Tak niska temperatura może uszkodzić niedosuszony lakier lub zawilgocone zamki. Jeśli na przyszłe dni zapowiadane są mrozy, a Twoje auto nie ma garażu, również lepiej nie ryzykować, że zalegająca w jakimś miejscu woda zamarznie i narobi szkód. 

Dlaczego warto myć samochód zimą?

Pomimo głosów mówiących o szkodliwości mycia auta zimą, o wiele bardziej szkodliwe jest dla samochodu nie oczyszczanie go przez kilka miesięcy. Zalegający piasek może tworzyć na lakierze zarysowania i powodować jego matowienie. Ponadto ziarenka piasku mogą poważnie uszkodzić lakier na przykład podczas odśnieżania zasypanego śniegiem samochodu. Sól przyspiesza korozję, więc w połączeniu z topniejącym śniegiem może bardzo zaszkodzić karoserii. Jeśli temperatury na dworze utrzymują się powyżej zera, nie ma powodów do obaw przed myciem samochodu. Jeśli temperatury są ujemne, należy zachować środki ostrożności, ale nie warto rezygnować z mycia auta. 

Czego unikać?

  • Podczas silnych mrozów zrezygnuj z myjni automatycznej, na rzecz myjni ręcznej. Myjnia bezdotykowa może być dobrym rozwiązaniem, jednak woda pod ciśnieniem może dostać się do trudnych do wysuszenia miejsc, więc również nie nadaje się do mycia aut w czasie mrozu. 
  • Nie pozwalaj na to, by wilgoć zostawała w trudno dostępnych miejscach. Zamarznięta woda w mechanizmie lusterek, zamkach lub na uszczelkach, może spowodować zniszczenia lub zwyczajnie utrudnić nam życie. 
  • Nawet jeśli pogoda pozwala na zadbanie o auto, nie rób tego poza myjnią. Za mycie samochodu na własną rękę, na przykład na podjeździe pod domem, możemy zapłacić wysoki mandat. 

Mycie samochodu to podstawa dbania o swój pojazd. Powielany przez wiele lat mit o tym, że auta nie można myć zimą, został już wiele razy obalony. Tym, co realnie może zaszkodzić samochodowi, jest zalegający brud. Dlatego nie zaniedbuj swojego auta zimą, odwiedź myjnię w cieplejsze dni zimy!

(Photo by Yegor Aleyev\TASS via Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*