Wosk samochodowy na lato – czego powinnaś używać?

Wosk samochodowy na lato – czego powinnaś używać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lakier stanowi istotny element samochodu. To on odpowiada za ładny wygląd karoserii, ale również chroni ją przed uszkodzeniem i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednym z lepszych sposobów na ochronę powłoki lakierniczej są woski. Jakie sprawdzą się najlepiej w trakcie lata?

Może się wydawać, że lato to zdecydowanie lepszy okres dla powłoki lakierniczej i całego samochodu niż zima. Nic bardziej mylnego, ponieważ tak naprawdę najlepszym miejscem do trzymania samochodu jest ciepły garaż bez dostępu światła słonecznego. Jednak samochód służy do przemieszczania się i jego lakier musi mierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi przez cały rok. Latem powłoka lakiernicza zmaga się z promieniowaniem słonecznym, pyłkami oraz żywicą lecącą z drzew, piachem, częstym i mocnym deszczem, a niekiedy także gradem. Bez dodatkowej ochrony lakier w końcu będzie cały porysowany i wypłowieje.

Rynek jest pełen różnych rodzajów wosków

W każdym większym supermarkecie można znaleźć różne woski samochodowe – od wosków twardych do takich w sprayu. Muszę jednak od razu zaznaczyć, że nie warto kupować supermarketowych wosków. Lepiej pójść do sklepu zajmującego się detailingiem lub kupić w internecie. Supermarketowe, choć działają, to efekt z reguły zapewniają na dość krótko. 

Najlepszymi i najbardziej popularnymi środkami są woski twarde. Są to najbardziej wymagające preparaty, których nałożenie wymaga maszyny polerującej lub bardzo dużego samozaparcia w przypadku ręcznej aplikacji. Są one także najtrwalsze. Ich trwałość zaczyna się od trzech miesięcy, a kończy na nawet dwunastu! Dają także świetną głębię koloru i doskonałą ochronę. Najbardziej polecane są woski z dodatkiem karnauby. Jest to naturalny wosk pozyskiwany z liści palm brazylijskich i wosków pszczelich. Zdecydowanie warto poszukiwać tego elementu w składzie każdego preparatu chroniącego lakier. Woski twarde dzielą się na naturalne, syntetyczne lub hybrydowe. 

Działanie wosków syntetycznych oparto na nowoczesnej technologii polimerowej. Po nałożeniu polimery zawarte w tym rodzaju wosków wiążą się z powierzchnią lakieru samochodu i zapewniają bardzo dobrą ochronę oraz odporność na czynniki środowiskowe.

Woski hybrydowe to połączenie wosków syntetycznych i naturalnych. Nałożenie takiego wosku da doskonały efekt głębi koloru i ochrony lakieru. Taki preparat również jest bardzo trwały, choć nie tak, jak ten naturalny.

Woski w mleczku są mniej popularne od wosków twardych. Są łatwiejsze w zastosowaniu dzięki płynnej formule oraz wymagają mniej czasu. Jednak ochrona lakieru jest znacznie słabsza niż w przypadku wosków twardych.

Woski w atomizerze to idealne rozwiązanie, żeby osiągnąć świetny efekt na chwilę. Najlepiej się nadają na przykład do ślubu lub jeśli wiemy, że przez kilka dni samochód będzie jeździł przez bardzo zakurzone rejony. Bardzo łatwo jest go położyć na lakier i trwa to tylko chwilę w porównaniu do wcześniej przedstawionych wosków, niestety efekt i ochrona lakieru są krótkotrwałe. 

Sezon nie ma znaczenia

Woski ochronne nie mają rozróżnienia na sezony. To znaczy, że można je stosować latem i zimą. Jednak najlepszym okresem do dbania o lakier jest lato z długimi i ciepłymi dniami. Warto więc pomyśleć o jak najtrwalszych woskach, tak by kolejne woskowanie przypadało na ciepły okres. Dlatego najlepiej stosować woski twarde, wtedy będziemy mieli pewność, że nasz lakier jest zabezpieczony na długi czas.

Przeczytaj też: https://beautyride.pl/motostyle/auto-spa/kosmetyki-do-czyszczenia-felg-oto-co-polecamy/

Zdjęcie główne: Sleepi Alleyne/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*