Kurs ecodriving – czy warto?

Kurs ecodriving – czy warto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Starasz się jeździć ekologicznie i oszczędnie, jednak nie zawsze Ci się to udaje? Tajniki ekologicznej jazdy nie są Ci dobrze znane, przez co spalanie paliwa w Twoim aucie jest duże, a przez to Twój pojazd emituje szkodliwe substancje do środowiska? 

Istnieje kurs ecodriving, na którym możesz dowiedzieć się, jak prowadzić oszczędnie i dbać o otoczenie. Przekonaj się, czy warto się na niego zapisać, a także jakich nowych umiejętności się tam nauczysz.

Kurs ecodriving – co warto wiedzieć?

Obecnie w Polsce dostępne są kursy ecodriving, które za granicą cieszą się dużą popularnością już od lat. Metoda i techniki jazdy oszczędnej i ekologicznej powinny być znane wszystkim kierowcom, ponieważ to dobrze wpływa nie tylko na ich portfele, ale przede wszystkim na środowisko. Warto o tym pamiętać, ponieważ ekologiczna jazda jest bezpieczniejsza dla wszystkich. Zapisy na takie szkolenia są powszechnie dostępne, jednak zanim podejmiesz decyzję, koniecznie przekonaj się, czy warto, a także czego możesz się nauczyć.

Naucz się ruszać i zmieniać biegi w oszczędny sposób

Na szkoleniu tego typu kierowca może nauczyć się, jak prawidłowo rozpocząć jazdę. Dla niektórych kierowców ruszanie to włożenie kluczyka do stacyjki i od razu nadciśnięcie pedału gazu. Wydawać się może, że nie jest to zdrowe i bezpieczne dla środowiska. Jednak prawda jest taka, że to ruszanie z rozgrzanym silnikiem czy odczekanie kilku sekund czy minut ma negatywny wpływ na silnik. 

Czemu tak jest? Nie jest on przystosowany do pracy w takich warunkach. Dodatkowo warto pamiętać, że stanie w samochodzie z włączonym silnikiem na postoju jest zabronione i kierowcy za takie przewinienie mogą zapłacić mandat w wysokości 100 złotych.

Kolejną umiejętnością, jaką zdobędziesz na kursie ecodriving, jest zmienianie biegów. Zdaniem kierowców konieczne jest zmienianie biegów po kolei, czyli na przykład z jedynki na dwójkę i z piątki na czwórkę. Jednak ciekawe jest to, że producenci samochodów nie widzą  przeciwwskazań, by zmieniać je w innych kolejnościach. Ma to korzystny wpływ na skrzynię biegów, a dodatkowo jest bardziej ekologiczne.

Jak hamować silnikiem?

Kolejna technika, jaką można poznać na kursie, jest hamowanie silnikiem. Jest to oszczędny i ekologiczny sposób na zatrzymanie pojazdu. Hamowanie silnikiem to np. redukcja biegów podczas wytracania prędkości, z wciśnięciem sprzęgła zaraz przed tym, jak samochód się zatrzyma. Zdaniem producentów samochodów dobrym sposobem na hamowanie jest jazda na luzie lub biegu jałowym. To pozwala na zadbanie o środowisko, a jednocześnie zmniejszenie kosztów przejazdu.

Bądź skupionym i przewidującym kierowcą

Warto wiedzieć, że jazda nigdy nie będzie oszczędna i ekologiczna, jeśli kierowca nie skupi się na drodze. Dla prawidłowego prowadzenia konieczne jest zdobycie umiejętności obserwacji. Kierowca powinien widzieć, co dzieje się kilkanaście metrów przed nim. Dzięki temu będzie w stanie wykonać manewry spokojnie i bez nerwów. Dodatkowo to zmniejsza ryzyko gwałtownego i silnego hamowania.

Kierowcy, którzy są skupieni na drodze, są w stanie utrzymać prędkość, dzięki której nie będą musieli zatrzymywać samochodu na skrzyżowaniu, ponieważ uda im się dojechać w momencie, kiedy jest zielone. Warto podkreślić, że to ruszanie z pierwszego biegu jest dla silnika najbardziej wymagające i powoduje najwyższe zużycie paliwa.

Kurs ecodriving – podsumowanie

Ograniczenie spalania paliwa wymaga wielu umiejętności od kierowcy. Jazda oszczędna nie jest trudna, jednak trzeba po prostu wiedzieć, jak to robić. Jeśli chcesz znacząco zmniejszyć kwoty, jakie wydajesz na paliwo, to koniecznie zapisz się na kurs ecodriving, na którym profesjonaliści nauczą Cię, jak prawidłowo prowadzić pojazd, by jazda była ekologiczna i oszczędna.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*