Uwaga! Upały są niezwykle niebezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich

Uwaga! Upały są niezwykle niebezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pozostawiony na słońcu samochód niezwykle szybko zamienia się w mobilny piekarnik. Auto bardzo szybko może się zmienić w śmiertelną pułapkę. Najbardziej narażone są dzieci, starsze osoby i zwierzęta.

Według naukowców, nagrzewanie się samochodu jest zjawiskiem bliźniaczym do efektu cieplarnianego. Wnętrze niezwykle szybko nagrzewa się pod wpływem słońca. Nagrzane powietrze nie ma możliwości ucieczki. Z tego powodu proces nagrzewania się jest znacznie przyspieszony.

Efektem wspomagającym nagrzewanie jest występowanie czarnych elementów. Dość powiedzieć, że podczas upalnego dnia temperatura wewnątrz samochodu może być nawet 20 stopni wyższa niż temperatura otoczenia. Z tego powodu na największe zagrożenie narażone są dzieci, zwierzęta oraz osoby starsze. Ciała małych dzieci i zwierząt nagrzewają się o wiele szybciej niż ciała dorosłych. Z kolei seniorzy są o wiele bardziej narażeni na przegrzanie.

Pamiętajmy o tym, aby nie zostawiać nikogo wewnątrz samochodu podczas nieznośnych upałów. Nawet kilka minut może przyczynić się do tragedii.

Dodatkowo, jeśli jesteś świadkiem podobnej sytuacji, masz prawo wybić szybę w samochodzie. Co ważne, mundurowi apelują jednak o to, aby przed próbą ratunku wykonać zdjęcie potwierdzające okoliczności i motywy działania.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*