Wyjazd za granicę, a polskie OC – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie
Wyjazd za granicę, a polskie OC – co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wybrać się za granicę samochodem, ale czy wiesz, co daje Ci polskie OC? W jakich krajach obowiązuje? Przed wycieczką warto dowiedzieć się wszystkiego o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

W jakich krajach polskie OC w zupełności wystarczy?

Kiedy planujemy podróż za granicę naszego kraju, warto dobrze się do tego przygotować. Nie oznacza to tylko zapakowania wszystkich niezbędnych rzeczy, lecz także upewnienie się, czy państwo, do którego zmierzamy, respektuje polskie OC. Być może będą nam potrzebne dodatkowe dokumenty, które trzeba załatwić z wyprzedzeniem.

Od roku 2004 z potwierdzeniem posiadania ważnego ubezpieczenia OC można swobodnie podróżować po terenie całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymienić można tu takie kraje jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Litwa i Cypr. Również na terytorium Liechtensteinu, Monako, wysp Normandzkich, Gibraltaru oraz Wysp Owczych polskie ubezpieczenie w zupełności wystarczy. Warto jednak przed wyjazdem upewnić się, czy posiadane ubezpieczenie jest ważne. Jeśli nie będzie, możemy narazić się na surowe kary nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto będziemy musieli także pokryć straty z własnej kieszeni. 

Byłeś uczestnikiem wypadku za granicą – co dalej?

Wiemy już, do jakich krajów możemy się udać, mając ważne, polskie ubezpieczenie samochodowe. Nasuwa się jednak pytanie, co dalej? Co, gdy poza granicami naszego kraju zdarzy nam się wypadek? Pierwsza i najważniejsza zasada to zachowanie spokoju. Jesteś ubezpieczony? W takim razie nie masz powodu do zmartwień.

Jeśli niepokoisz się problemami komunikacyjnymi, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się na taką ewentualność w druk polsko-angielski oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jeśli wypadek, do którego doszło, został spowodowany z Twojej winy, koniecznie musisz pamiętać, aby poszkodowanemu podać wszystkie niezbędne dane o polisie OC, którą posiadasz.

Jeżeli to Ty poniosłeś szkodę w wyniku wypadku, pamiętaj, aby dokładnie spisać dane osobowe kierowcy, dane polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz adres ubezpieczyciela. Znacznie ułatwi to kolejne działania podejmowane przez Twojego ubezpieczyciela w celu likwidacji szkody oraz wypłaty należnego Ci odszkodowania.

Ważne! O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie poinformować naszego ubezpieczyciela. Nie można czekać z tym aż do powrotu do kraju. Istnieje duże ryzyko odmówienia wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany w terminie o wypadku i szkodach.

Niezbędne dane, które warto mieć przy sobie, oraz które warto zebrać od sprawcy zdarzenia:

  • imię i nazwisko,
  • Miejsce zamieszkania/ adres korespondencyjny,
  • seria i numer polisy ubezpieczenia OC wraz z datą jego ważności oraz nazwą i adresem zakładu ubezpieczeń,
  • numer dowodu tożsamości,
  • dane pojazdu. 

Kraje, w których OC nie wystarczy

W wymienionych powyżej krajach nasze OC w zupełności wystarczy. Natomiast, co z innymi państwami? Na coraz bardziej popularnych Bałkanach, jak również w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Izraelu, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Turcji oraz na Ukrainie wymagana jest tzw. Zielona Karta. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który pozwala nam skorzystać z ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie OC. Poświadcza o posiadaniu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. Dużą zaletą jest to, że niektórzy ubezpieczyciele dodają Zieloną Kartę za darmo do obowiązkowej polisy, natomiast inni udzielają korzystnych rabatów na jej zakup.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*