Foteliki z systemem ISOFIX — wady i zalety

Bezpieczeństwo
Foteliki z systemem ISOFIX — wady i zalety
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Foteliki dla dzieci są niezwykle ważne dla ich bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem osobowym. Od lat bardzo popularne są foteliki z systemem ISOFIX. Jakie są ich wady oraz zalety?

Czym jest system ISOFIX?

System ISOFIX to element obowiązkowego wyposażenia samochodów osobowych w Unii Europejskiej od 2011 roku. Jest to specjalny system mocowania fotelika, dzięki któremu siedzisko jest trwale połączone z konstrukcją samochodu. Posiada on bardzo prosty system montażu i przez to wielu rodziców bardzo chętnie stawia na foteliki pasujące do montażu wraz z systemem ISOFIX.

Foteliki z systemem ISOFIX — zalety

Zalet fotelików, które są wyposażone w system ISOFIX, jest całe mnóstwo. Mowa tu na przykład o niesamowicie prostym i bardzo szybkim montażu. Aby zamontować taki fotelik, wystarczy odpowiednio go umieścić i usłyszeć charakterystyczne kliknięcie, dzięki czemu fotelik jest we właściwej pozycji i zapewnia najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Jest to ogromna przewaga nad fotelikami zapinanymi na pasy, które wedle badań nawet w 70% są niepoprawnie montowane.

Ponadto fotelik ISOFIX zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo, dzięki temu, że jest on przymocowany do konstrukcji samochodu, a nie jedynie przytrzymywany pasami bezpieczeństwa, którego do tego mogą nie spełnić swojej roli lub zrobić krzywdę dziecku w trakcie jazdy. W wypadku fotelika z systemem ISOFIX problem ten nie występuje. 

Foteliki z systemem ISOFIX — wady

Oczywiście foteliki z systemem ISOFIX mają również swoje wady. Jedną z największych jest cena, która potrafi być znacznie wyższa, gdy porównamy je z fotelikami, które są montowane na pasy. Trzeba też pamiętać, że z takiego fotelika nie skorzystamy w każdym aucie, gdyż wiele starszych samochodów po prostu nie posiada tego systemu i trzeba brać to pod uwagę. 

Do innych sporych wad należy między innymi to, że fotelik z systemem ISOFIX, jeśli ma gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa z możliwych, to ma ograniczoną wytrzymałość na obciążenia i powinno podróżować w nim dziecko ważące do około 18 kilogramów oraz mające maksymalnie około 105 centymetrów wzrostu. W innym wypadku nie można na taki fotelik w całkowicie liczyć w razie jakiejś kolizji.

Zdj. główne: Securange, Britax/wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*