Kiedy może być konieczny serwis automatycznej skrzyni biegów?

Poradnik
Kiedy może być konieczny serwis automatycznej skrzyni biegów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochody są złożone z rozmaitych podzespołów i układów, z których jednym jest skrzynia biegów. Chociaż jeszcze do niedawna automaty były kojarzone przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, auta z automatyczną skrzynią biegów coraz częściej można spotkać na europejskim rynku.

Mechanizm ten sam dobiera i zmienia wysokość biegu w zależności od obrotów na których pracuje samochód, a ingerencja kierowcy jest podczas jazdy niepotrzebna. Jest to bardzo wygodna opcja, jednak może okazać się zawodna i doprowadzić do poważnych usterek w aucie. Właśnie dlatego o automatyczną skrzynię biegów trzeba dbać wyjątkowo uważnie. Przedstawiamy sygnały, które mogą świadczyć o tym, że konieczny jest serwis automatu. 

Przejechałeś 70 000 km? Wymień olej w skrzyni!  

W skrzyniach automatycznych proces zużywania się oleju przekładniowego jest znacznie krótszy niż w manualnych modelach. Z tego powodu wymiana oleju w skrzyni biegów jest nie do uniknięcia w autach z automatem. Właściwie płyn znajdujący się w układzie nie jest stricte olejem, należy go raczej postrzegać, jako lubrykant, który wspomaga eksploatację mechanizmu. Żeby odpowiednio dbać o swój samochód w automacie, należy koniecznie zrozumieć, jak działa ten układ i w jaki sposób możesz mu zaszkodzić. Eksperci na stronie https://www.mvs.auto.pl/automatyczne-skrzynie-biegow.html doskonale wyjaśniają, co może powodować usterki oraz jak reagować, kiedy zauważysz problem.

Dealerzy samochodowi zapewniają, że olej, który fabrycznie znajduje się w automatycznej skrzyni biegów wystarczy na cały okres żywotności auta. Jest to jednak prawda tylko, jeśli uznamy, że użytkowanie samochodu nie przekroczy dystansu 150 tysięcy kilometrów. Fabryczny olej wystarcza na około 120 tysięcy kilometrów, a po pierwszej wymianie kolejne należy już wykonywać co 70 do 100 tysięcy. Ta częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów zapewnia najbardziej optymalną eksploatację samochodu i zminimalizuje ryzyko powstawania usterek. Producenci automatycznych skrzyń biegów zapewniają o konieczności wymiany oleju, co powinno być najbardziej wiarygodną i potwierdzoną informacją. Więcej na temat automatycznych skrzyń biegów dowiesz się ze strony internetowej https://www.mvs.auto.pl

Czujesz spaleniznę? Słyszysz tarcie? Czas na serwis!  

Odwiedzenie warsztatu samochodowego jest konieczne, kiedy tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu auta. Szybka reakcja zwiększa szanse na uratowanie sytuacji i przywrócenie skrzyni biegów do pełnego działania. Wizyta u mechanika jest wskazana, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy jakiejkolwiek usterki. Jeśli czujesz zapach spalenizny w samochodzie jest to bardzo częstym znakiem, że olej przekładniowy jest przegrzany. Świadczy to o zbyt niskim poziomie tegoż płynu, jednak zazwyczaj jest to znak, że gdzieś pojawił się wyciek, ponieważ większość samochodów nie zużywa oleju w skrzyni w tak szybkim tempie. Inne awarie mogą wymagać napraw nieco bardziej skomplikowanych napraw niż sama wymiana oleju, jak na przykład regeneracja konwertera

Zdj. główne: Maxim Hopman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*