Najpiękniejsze auta projektowane przez kobiety

Najpiękniejsze auta projektowane przez kobiety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przyciągają uwagę niebanalną stylistyką, są wygodne w codziennym użytkowaniu i spełniają oczekiwania kierowców obu płci. Prezentujemy wyjątkowe auta stworzone przez kobiety.

Projektanci, konstruktorzy, inżynierowie i mechanicy – motoryzacja wydaje się być zdominowana przez mężczyzn. Faktem jest jednak, że kobiety od zawsze wywierały na nią znaczący wpływ. Pierwszą dłuższą podróż automobilem odbyła w 1888 roku Bertha Benz, pierwowzór dzisiejszych kierunkowskazów wymyśliła gwiazda kina Florence Lawrence, patent na wycieraczki zawdzięczamy farmerce z Alabamy Mary Anderson, a wsteczne lusterka to pomysł Brytyjki Dorothy Levitt. Płeć piękna czynnie uczestniczy też w projektowaniu samochodów. 

Ford Probe

Jedną z projektantek, która wywarła największy wpływ na dzieje motoryzacji, jest pochodząca z Holandii i wychowana w Kanadzie Mimi Vandermolen, od 1970 roku zatrudniona w biurze projektowym Forda. Efekty jej pracy to szereg projektów samochodów amerykańskiego koncernu, które królowały na drogach w latach 80. i 90. XX wieku. Vandermolen nadzorowała między innymi prace nad drugą generacją słynnego Forda Probe z 1992 roku. Dzięki niej sportowe Coupe zyskało bardziej kobiecy charakter. Członkowie kierowanego przez projektantkę męskiego zespołu inżynierów musieli m.in. nosić sztuczne paznokcie podczas pracy, by lepiej wczuć się w rolę kobiety za kierownicą.

BMW Z4

Druga odsłona stylowego roadstera BMW Z4, który zadebiutował na drogach w 2009 roku, to dzieło dwóch pań: Juliane Blasi i Nadyi Arnaout. Pierwsza odpowiadała za wygląd zewnętrzny auta, druga zaprojektowała jego wnętrze. Samochód nie różnił się znacznie od pierwszej generacji tego modelu, której autorem był Anders Warming. Julii Blasi nadała mu jednak smuklejsze i mniej agresywne kształty, przeprojektowała też tył, by był lepiej dopasowany do stylistyki innych modeli BMW z tego okresu.  

Honda NSX/Acura NSX

Honda NSX, znana też pod marką Acura to pojazd legendarny, który wyróżnia się doskonałymi osiągami, wyjątkowym designem oraz wysoką ceną – na europejskim rynku samochód kosztuje około 750 tysięcy złotych. Autorką projektu drugiej generacji tego modelu, który pojawił się na rynku w 2016 roku, jest Amerykanka Michelle Christensen, która od 2005 roku pracuje jako pierwsza projektantka zewnętrzna Acury. Prace nad linią nadwozia samochodu trwały 3 lata, a ich efekt to smukłe, sportowe auto, które jest marzeniem niemal każdego fana szybkiej jazdy.

Corvette Stingray

Kolejny legendarny sportowy samochód na naszej liście to Chevrolet Corvette, który jest ikoną amerykańskiej motoryzacji. Auto produkowane jest od 1953 roku i doczekało się kilku wersji nadwozia. Jedną z nich jest Stingray, która nawiązuje do stylistyki Coupe. Autorką projektu wnętrza siódmej generacji tego modelu jest Brytyjka Helen Almsley, związana z koncernem General Motors od 1993 roku. 

Renault Scénic

Popularny samochód użytkowy Renault Scénic to dzieło projektantki Anne Asensio, która w 1997 roku została głównym projektantem małych i średnich pojazdów francuskiego koncernu. Projekt koncepcyjny auta został po raz pierwszy zaprezentowany w 1991 roku. Na jego bazie powstał kompaktowy minivan, który wszedł do produkcji w 1996 roku. Samochód łączy zalety kompaktowych aut i rodzinnego hatchbacka. Za przygotowanie nowszych wersji Renault Scenic również odpowiada kobieta. To Aneta Dahlgren, która kierowała też pracami nad takimi modelami jak Megane oraz Kadjar.

Nissan Rouge

Kolejne zgrabne i wyróżniające się na drodze auto zaprojektowane przez kobietę to rodzinny crossover Nissan Rogue. Autorką tego udanego projektu jest Diane Allen, która uczestniczyła też w pracach nad innymi modelami japońskiego giganta, m.in. sportowym Nissanem 350 Z oraz pickupem Nissan Titan.

Volvo YCC

Futurystyczny samochód koncepcyjny Volvo YCC to efekt pracy żeńskiego zespołu projektantek. Założeniem projektu było stworzenie auta dla “niezależnej, zawodowej kobiety”. Zaprezentowany w 2004 roku pojazd był eleganckim czterodrzwiowym coupe ze skrzydłowymi drzwiami i minimalistycznym wnętrzem. Posiadał szereg funkcjonalności opracowanych z myślą o kobietach, m.in. większą widoczność, ułatwione wsiadanie i wysiadanie, dużą liczbę schowków, a także możliwość indywidualnej aranżacji wnętrza.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*