Zakup auta jest często dość poważnym wydatkiem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby ułatwić sobie sfinalizowanie zakupów. Warto dowiedzieć się więcej o sposobach finansowania takiego mienia oraz jakie są ich zalety.
Nabycie samochodu nie jest tak łatwą sprawą. Głównie dlatego, że istnieje bardzo szeroki wybór opcji, które to umożliwiają i trzeba się zdecydować na którąś z nich. Warto je poznać, aby dostosować dany wybór pod odpowiednio postawione wymagania.
Pierwszym sposobem będzie nabycie kredytu na samochód. Jak każde rozwiązanie, posiada wady i zalety. Pozytywne czynniki, które wpływają na to, aby w taki w sposób dokonać nabycia wymarzonego samochodu, to fakt rozłożenia całego kosztu w czasie. Nie trzeba zapłacić za samochód na raz a reszta dostępnego budżetu może posłużyć na chociażby rozwój firmy, mieszkania czy domu. Wadami tego rozwiązania może być to, że kredyt trzeba zwykle długo spłacać. Cały koszt kredytu zostaje zwiększony przez ceny aut. Kolejną wadą jest to, że nawet po sprzedaży lub oddaniu samochodu kredytobiorca nadal zostaje obciążony zależnościami. Wartym zaznaczenia jest fakt, że nie jest to najpopularniejsza opcja nabycia pojazdu, jednak wszystko zależy od osobistych preferencji.
Drugą opcją jest leasing. Jest to nic innego, jak pewien rodzaju najmu pojazdu, na firmę. Ten sposób, był dość popularny, do czasu wejścia w życie zrównania metod finansowania samochodu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie obniża ono zdolności kredytowej. Leasing jest dość szerokim pojęciem, lecz na klienta indywidualnego czekają zwykle dwie główne opcje: leasing operacyjny oraz konsumencki. Pierwszy z nich jest raczej przeznaczony dla osób posiadających firmę. Drugi wariant nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Do czasu pełnego wykupienia pojazdu jego właścicielem pozostaje firma leasingowa. Zakupienie samochodu w ten sposób, jest zwykle o wiele tańsze, niż wzięcie go na kredyt. Ważnym faktem jest również to, że wszelkie procedury związane z nabyciem pojazdu są uproszczone.
Trzecim sposobem najmu pojazdu będzie wynajem. Ten dzieli się zazwyczaj na długoterminowy, średnioterminowy oraz krótkoterminowy. Pierwszy wariant przedstawia rozwiązanie, w którym samochód zostaje nabyty na okres od 3 do 5 lat. Różni się on od leasingu tym, że po upływie czasu trwania umowy samochód wraca do firmy. Wynajem średnioterminowy to nabycie samochodu na okres do 24 miesięcy. Ostatni wariant oznacza nabycie pojazdu na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Wynajem nie jest najgorszym rozwiązaniem, ponieważ zwalnia on użytkownika pojazdu z wielu obowiązków.
Kolejnym rozwiązaniem jest nabycie pojazdu na abonament. Działa to na takiej samej zasadzie, jak każda inna usługa tego typu. Wymagana jest cykliczna płatność, dzięki której posiada się dostęp do samego samochodu i potrzebnych narzędzi.
Przedostatnim rozwiązaniem jest carsharing. To opcja nabycia pojazdu bardzo podobna do możliwości wypożyczenia na mieście elektrycznych rowerów czy hulajnóg. Koszt jazdy takim samochodem liczony jest co do minuty użytkowania. O ile jednokrotne użycie takiego środka transportu może nie być złym pomysłem, tak użytkowanie ciągle takiego samochodu może nie być możliwe.
Ostatecznie, można spróbować wykupić samochód za gotówkę. Aby to zrobić, można posilić się o odpowiednią formę pożyczki. Jedną z ciekawszych opcji, jest pożyczka na klik: https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-klik-gdzie-mozna-ja-uzyskac/.
Natomiast w celu znalezienia ciekawych ofert opartych na starannie przygotowanym rankingu, można się posilić o skorzystanie z wysokiej jakości porównywarki ofert kredytowych: https://sowafinansowa.pl/.
Zdjęcie główne: Jonathan GallegosHire/unsplash.com